تورسنگ چیست؟

مقدمه

گابیون ها سبدهای مستطیل شکل از یک شبکه شش ضلعی از سیم فولادی به شدت گالوانیزه، ساخته شده اند. سبد ها پر از سنگ هستند و در بالای یکدیگر انباشته شده اند تا دیواره ای از نوع گرانشی تشکیل شود. به طور عمده گابیون ها به همبستگی هر کدام از سنگ های درون مش سیمی برای ثبات درونی و وزن آن ها بستگی دارند تا در برابر نیروهای هیدرولیکی و زمینی مقاومت کنند. گابیون ها نوعی ساختار متخلخل هستند که بعضی اوقات می توانند با پوشش گیاهی مواجه شوند. گابیون ها یک راه حل ساختاری “سخت” به حساب می آیند که دارای حداقل زیستگاه و ارزش زیبایی شناسی می باشند.

قابلیت های استفاده از تورسنگ

تورسنگ ها برای کند کردن سرعت رواناب متمرکز و یا برای تثبیت شیب ها با مشکلات آب و هوایی و / یا خاک های غیرهمبسته استفاده می شوند. گابیون ها می توانند در رابط های خاک و آب مورد استفاده قرار گیرند که در آن شرایط خاک، تلاطم آب، سرعت آب و پوشش گیاهی مورد انتظار به گونه ای باشد که خاک ممکن است در شرایط جریان از بین برود. گابیون ها می توانند در دامنه های شیب دارتر استفاده شوند و گاهی اوقات تنها گزینه ی ممکن برای تثبیت مناطقی هستند که در آن فضای کافی برای قرار دادن راه حلی “نرمتر” و پوشش گیاهی وجود ندارد.

تورسنگ پروژه ونک
تورسنگ پروژه ونک

مزایا
برخی از مزایای دیوار های تورسنگ عبارتند از:

 • سهولت در حمل و نقل
 • سرعت ساخت و ساز
 • انعطاف پذیری (تحمل حرکت در گابیون ها)
 • نفوذ پذیری در برابر آب (زهکشی خوب)
 • گابیون ها روشی آسان برای کاهش سرعت آب و محافظت از دامنه های فرسایشی را ارائه می دهند.

معایب / مشکلات

 • تورسنگ ها گاهی اوقات به عنوان ساختاری ناخوشایند مورد انتقاد قرار می گیرند. با استفاده از سنگ های زیبا رو به جلوی دیوار و با ایجاد پوشش گیاهی در فضاهای بین سنگ ها می توان آن ها را جذاب تر کرد.
 • ارزش کم زیستگاهی
 • گابیون ها گرانتر از شیب های گیاهی یا موج دار هستند.
 • بسته های سیمی مورد استفاده برای گابیون ها ممکن است در اثر ساییدگی سیم با حرکت بار در رودخانه هایی که دارای سرعت بالایی هستند، در معرض فرسودگی سنگین باشد.
 • نصب آسان، نیاز به تجهیزات بزرگ.

ملاحظات در طراحی

برای حمل و نقل آسان، گابیون ها را در حالت مسطحی قرار داده و بهم وصل می کنند. گابیون ها به راحتی با اتصال همه لبه های عمودی با طول اتصال سیم دوخته شده در اطراف لبه های عمودی، جمع می شوند. گابیون های خالی در موقعیت قرار می گیرند و به گابیون های مجاور سیم کشی می شوند. سپس آن ها را با سنگ های سنگفرش به ابعاد (۱۰ تا ۳۰ سانتی متر قطر) تا یک سوم از عمق آن ها، پر می کنند.

سیم های متصل شده، که در هر جهت قرار گرفته اند، دیوارهای تورسنگی مخالف را به یکدیگر وصل می کنند. سیم ها از پر شدن سبدهای گابیونی جلوگیری می کنند. این عمل تا زمانی که گابیون پر شود تکرار می شود. پس از پر کردن ، قسمت بالا بسته می شود و به انتها ، کناره ها و وسط سیم وصل می شود. در طول عملیات پر کردن، گونه های زنده گیاهی ریشه دار، مانند بید، ممکن است در میان سنگ ها قرار بگیرند. اگر این کار انجام شود، باید مقداری خاک با شاخه ها در گابیون ها قرار داده شود، و انتهای پایه گیاهان به خوبی باید در قسمت پشتی دیواره ی گابیون بسط یابد.

محوطه سازی با گابیون
محوطه سازی با گابیون

طراحی های متفاوت با تورسنگ

چندین طراحی متفاوت با تورسنگ امکان پذیر است. آن ها ممکن است دارای یک رو (شیب دار) یا یک حالت پله ای باشند. انتخاب شما از گابیون بستگی به کاربرد دارد، اگرچه نوع پله ای معمولاً در صورت ارتفاع بیش از ۱۰ فوت از ساختمان ساده تر است. اگر سنگ های بزرگ به آسانی در دسترس، ارزان و نزدیک محل پیشنهادی قرار گیرند، ممکن است استفاده از آن ها در ساخت دیوار سنگی در اولویت باشد. از طرف دیگر، اگر سنگ باید وارد شود یا فقط در اندازه های کوچک موجود باشد، ممکن است یک دیوار گابیونی ارجح باشد.

توالی ساخت و ساز

از آنجا که گابیون ها در جایی استفاده می شوند که پتانسیل فرسایش زیاد است، باید ساخت و سازها برنامه ریزی شوند تا با حداقل تأخیر ممکن در محل کار قرار گیرند. ایجاد اختلال در مناطقی که قرار است گابیون ها در آن قرار بگیرند، باید تنها در شرایطی انجام شود که آماده سازی و قرار گیری نهایی بتواند بلافاصله پس از اختلال اولیه باشد.

در جاهایی که از گابیون ها برای حفاظت از خروجی استفاده می شوند، آن ها باید قبل از یا همراستا با ساخت لوله یا کانال قرار گیرند تا هنگام شروع کار لوله یا کانال در محل قرار داشته باشند.

نگهداری

 • تورسنگ ها باید بطور منظم و بعد از هر رویداد طوفانی بزرگ مورد بازرسی قرار گیرند.
 • کلیه ی شیوه های کنترل فرسایش و رسوب موقت و دائم و در صورت لزوم برای اطمینان از ادامه عملکرد مورد نظر، حفظ و ترمیم می شوند.
 • کلیه ی تعمیرات و نگهداری باید مطابق با یک دستور مصوب انجام شود.

میتونید با مشاوران شرکت (سنگتوری) (۸۸۷۹۳۳۸۹-۰۲۱ یا ۸۸۷۹۳۶۲۸-۰۲۱) درمورد خرید انواع سنگ،تورسنگ و قفس گابیونی و.. تماس بگیرید تا اصولی و حرفه ای راهنماییتون کنیم.

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه