تورسنگ یا گابیون برای حفاظت از جاده ها و عوامل طبیعی (قسمت دوم)

کنترل فرسایش و آب شویی از طریق انشعاب دهنده / آب شکن برای تورسنگ

انشعاب دهنده یا آب شکن ها ساختارهایی عرضی با زاویه ای از جریان آب رودخانه هستند که معمولاً با ایجاد آب شکنی، جریان را منحرف می کنند یا سرعت جریان را کاهش می دهند. انشعاب دهنده ها تورسنگ ممکن است ساختارهای فروپاشی یا غیرقابل نفوذ باشند. از بین بردن ذرات خاک توسط آب در حال حرکت به معنای فرسایش است. ممکن است فرسایش عمومی و محلی باشد که ممکن است مستلزم خارج کردن ذرات در معرض آب از سطح وسیعی از زمین، رودخانه یا سطح آن و تمیز کردن محل از ذرات و از پایه رودخانه باشد، اینها با استفاده از انواع مختلفی قابل کنترل است.

انشعاب دهنده گابیون مثل انشعاب دهنده ی دفعی، انشعاب دهنده های جذبی و آب شکن های جدا کننده، عملکرد آن ها را برای مواد منسجم و مواد غیر چسبنده انجام می دهد. طراحی انشعاب دهنده ها یا آب شکن ها شامل تثبیت عرض بالا، تخته آزاد، دامنه های جانبی و اندازه سنگ برای گابیون و گودبرداری، فیلتر و راه اندازی پیشرو است.

موردی که ساختار تورسنگ ممکن است با شکست مواجه شود

یک آزمایش مدل مقیاس از نشت های گابیونی پله ای ارائه دادیم که انواع مختلفی از بارها را امتحان می کند. این آزمایش پیش بینی سیل بیش از ۱.۵m3 / sec / m را نشان می داد. سوراخ مش باید محکم به جایی وصل شود که سرریزهای گابیونی بتوانند بدون خرابی بیش از حد، جریان های حداکثر ۳m3 / sec / m  را حفظ کنند. این آزمایش همچنین برخی از تغییر شکل ها در گابیون را ناشی از حرکت در داخل سنگ ها نشان می دهد. یکی از راه های جلوگیری از این مشکل انتخاب اندازه ی درست سنگ می باشد.

 

دیوار تورسنگ
دیوار تورسنگ

کنترل فرسایش در امتداد پناهگاه های ساحلی برای گابیون ها

تورسنگ ها غالباً در ساختارهای سبدهای گابیونی، بسترهای گابیونی و کیسه های گابیونی که از سنگ های قلوه ای یا سنگ خرد شده پر شده اند، موجودند و سپس به یکدیگر متصل می شوند تا یک ساختار نفوذ پذیر، انعطاف پذیر و غول پیکر را تشکیل دهند.

بسترها و سبدهای تورسنگ معمولاً سازه های مشابهی هستند که از نظر ضخامت و ارتفاع بسیار محبوب می باشند و بسترهای فرسایشی و کنار رودخانه ها را کنترل می کنند، در حالی که سبد های گبیونی سازه های بلندتر و دارای قابلیت اطمینان بیشتر از ارتفاع ۱ تا ۳ فوت هستند. کیسه های گابیونی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند شامل کیسه های مش پر از سنگ یا شن می باشند. آنها در کنار یکدیگر قرار می گیرند که به صورت عمودی یک سازه انباشته شده را تشکیل می دهند که احتمال شکست بیشتر مشکوک است و هنگامی که در امتداد شیب قرار دارند، شکاف ایجاد می کنند. گابیون ها با ملاحظات طراحی اولیه از جمله پایداری پایه، مقاومت در برابر فشار برشی سازه و پهلوهای انگشتی سازه از پیش برنامه ریزی می شوند.

بررسی از نظر روش شناسی

طراحی دیواره های گابیونی از انواع مختلف توسط نرم افزارهای مختلف کاملاً یکپارچه ساخته شده است که کلیه الزامات عملی مانند عوامل اقتصادی، زیبایی شناسی و محیطی را برآورد می کنند. این نرم افزارهای بسیار جدید باید از تمام جوانب جامع، تجسم، نقشه های شماتیک و کلیه الزامات طراحی پیروی کنند تا کاربران بتوانند نتایج طراحی و اجرایی را بطور عملی تجزیه و تحلیل و درک کنند. نصب دیواره گابیونی توسط پیمانکار عملاً با حضور مهندس انجام می شود که کلیه مراحل نصب را تأیید می کند و از کلیه پارامترهای طراحی یعنی واژگون شدن، شیب و تحمل فشار خاک که توسط شکل مشخص می شود، پیروی می کند.

تحلیل و بررسی

در حین نصب گابیون بصورت عملی یا توسط نرم افزار، داده های مورد نیاز از قبیل شرایط بارگیری، اضافه بار، فشار هیدرواستاتیک، شیب و تراکم برگشت، چگالی مواد پر کننده ی گابیون، ارزش گالوانیزه و روی پوشش گابیون باید در هنگام طراحی انجام شود، این مقادیر باید به نرم افزار اضافه شده باشند تا از پایداری و پارامترهای لازم مطلع گردیم. این مقادیر باید در درجه اول در مقابل واژگون شدن و شیب و فشار خاک مجاز بررسی شوند. در صورت بررسی خرابی، باید تمام این پارامترها مرتباً تغییر کنند.

دیوار گابیونی
دیوار گابیونی

مزایای دیوارهای نگهدارنده ی گابیونی

دیوار نگهدارنده ی گابیون یا تورسنگ نقش مهمی در ساخت و ساز جاده ها، کاربری های کنترل سیلاب، آستر کانال و موارد هیدرولیکی دارد. با توجه به مقرون به صرفه بودن، جنبه زیست محیطی، دوام و زمان کمتری در حین ساخت و ساز، اقتصادی بودن و سازگار با محیط زیست، این دیوارها از اهمیت بسیاری برخوردار هستند و با مقاومت در برابر این عوامل گابیون ها مزایای زیر را دارند:

  • در گابیون هر بخش و سبدهای آسیب دیده را با هزینه کمتر و به آسانی می توان ترمیم کرد.
  • آن ها هزینه بسیار کمی دارند و مناسب برای همه نوع خاک و شرایط آب و هوایی هستند.
  • در طول ساخت و ساز به راحتی قابل اجرا و رسیدگی می باشند.
  • نیازی به تعمیر و حائل ندارند، همانطور که برای سایر سازه ها لازم می باشد.
  • در اثر بارندگی شدید و کمبود آب، ساز و کار آن ها قطع نمی شود.
  • آن ها ظاهر دوستدار محیط زیست و زیبایی شناسی دارند.
  • ساختار گابیونی به دلیل پایداری و چگالی زیاد آلودگی صوتی را کنترل می کند.
  • آن ها می توانند به عنوان جاذب لرزش در نزدیکی مسیرهای راه آهن عمل کنند.
  • می توانند سال ها پس از زنگ زدگی گابیون در برابر خوردگی مقاومت کنند.

میتونید با مشاوران شرکت (سنگتوری) (۸۸۷۹۳۳۸۹-۰۲۱ یا ۸۸۷۹۳۶۲۸-۰۲۱) درمورد خرید انواع سنگ،تورسنگ و قفس گابیونی و.. تماس بگیرید تا اصولی و حرفه ای راهنماییتون کنیم.

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه