توری برای سازه های گابیونی

احتمالا با سازه های گابیونی و معنی آن آشنایی دارید و می دانید که سازه های گابیونی را در فارسی سنگ توری مینامند. زیرا سازه های گابیونی از سنگ هایی تشکیل یافته که درون توری به دام افتادند. ایده اصلی استفاده از سازه های گابیونی احتمالا از صخره ها و سنگ های بزرگ لب دریا گرفته شده است. چرا که وقتی آن صخره ها  در برابر حملات بی رحم دریا، سیل و سونامی و… ثابت هستند و بسیار مقاوم عمل می کنند.

احتمالا با سازه های گابیونی و معنی آن آشنایی دارید و می دانید که سازه های گابیونی را در فارسی سنگ توری مینامند. زیرا سازه های گابیونی از سنگ هایی تشکیل یافته که درون توری به دام افتادند. ایده اصلی استفاده از سازه های گابیونی احتمالا از صخره ها و سنگ های بزرگ لب دریا گرفته شده است.

چرا که وقتی آن صخره ها  در برابر حملات بی رحم دریا، سیل و سونامی و… ثابت هستند و بسیار مقاوم عمل می کنند. چرا از آن در جاهایی که ما میخواهیم استفاده نکنیم؟

یا وقتی میدانیم بستر رودخانه ها را سنگ ها تشکیل می دهند و این سنگ ها هستند که راه اصلی رودخانه را مشخص می کنند. چرا از آن در آبراهه استفاده نکنیم؟ چرا وقتی از سنگ ها به عنوان زیورآلات ریز استفاده می شود از آن ها در خانه هایمان استفاده نکنیم؟ این ها حسرت هایی بود که انسان به طبیعت می برد. در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

سازه های گابیونی، اتحاد قلوه سنگ ها

از این رو درصدد برآمد تا چیزی مانند صخره بسازد. یا صخره را با خود به کناره های دریا ببرد و مانند ورود سیل به منطقه مسکونی شود. از این رو سعی کرد چیزی مانند صخره بسازد. سفت و سخت و یکپارچه.

از بتن و آهن و فولاد و غیره استفاده کرد اما نتوانست با تمام هزینه هایی که کرده بود مانند صخره ی رایگان طبیعت نتیجه بگیرد. مشکلش در یک کلمه بود. یکپارچگی. انسان امروزی یک پارچگی را بد معنی کرده بود. می اندیشید یک پارچه بودن یعنی یک دست و یکی بودن و در واقع خلالی در بین خود نداشتن. اما آیا صخره ها این چنین یکپارچه هستند؟ نه پستی و بلندی و سوراخ و … دارند اما به هم پیوسته هستند.

وقتی یک چیز یکپارچه باشد و یک دست باشد هرقدر به هم با قدرت بچسبند و مقاوم باشد باز احتمال شکست بسیار بالاست. علتش ثابت است. زیرا نیرو وارده را نمی تواند پخش کند. اما صخره ها به خاطر ناهمواری هایی که دارند نیروی وارده را به چند نیروی کوچک تر تقسیم می کنند و راحت تر با آن کنار می آیند.

این جا بود که انسان به جد خود نگاه کرد. جایی که جز سنگ و قلوه سنگ و چوب  و چند چیز محدود دیگر چیزی نداشت. آن جا بود که انسان دانست قدرت اتحاد قلوه سنگ ها از آن ها صخره می تواند بسازد. و سازه های گابیونی را ساخت.

آموزش جدمان از دوره پارینه سنگ

سازه های گابیونی بخاطر یک پارچه نبودن اما هم بسته بودن تمام مشکلات انسان را در این مورد حل کرد. سازه های گابیونی از قلوه سنگ های ریز و درشت به صورت خشک چین در کنار یکدیگر گرفته اند. این تفاوت ها، خشک چین بودن و عدم نیاز به چیزی که مابین این ها را پر کند و آن ها را یک دست کند باعث شده ویژگی های یک صخره در سازه های گابیونیی که از قلوه سنگ ها تشکیل شده دیده شود و بسیار مفید تر از بتنی باشد که ساخته دست انسان است.

سازه های گابیونی حتی به نوعی درس زندگی میدهد و یادآوری می کند که ممکن است ظالم و ظلم بزرگ و بزرگ تر باشد مانند بتن. اما مسلمان در برابر فشار فرو خواهد شکست و اگر بجای آن از مردم که قلوه سنگ های ریز و درشتی هستند استفاده کرد هم زیبایی را داریم و هم قدرت و استحکام را و اینجاست که همه راضی هستند.

اما در نگهداری این سنگ ها و قلوه سنگ ها در کنار هم یک چیز مهم لازم است که آن ها را با هم دیگر نگهدار، درست مانند دولت که وظیفه دارد مردم را در کنار یکدیگر نگه دارد. این وظیفه ای خطیری است. زیرا با جابجایی یک قلوه سنگ ممکن است بخشی از سازه های گابیونی را از دست دهیم. از این رو در ادامه می خواهیم از توری که سازه های گابیونی خود را مدیون آن می داند حرف بزنیم و بدانیم چه توری برای این کار لازم است استفاده شود.

سازه های گابیونی بی توری، هیچ

سازه های گابیونی خود یک کلمه بسیار دهن پر کن و بزرگی به نظر می رسد و از این رو آدم حس میکند چه چیز عجیبی خواهد بود. اما وقتی کمی با آن آشنا شدیم و ندانستیم بدنه اصلی آن را سنگ ها تشکیل میدهند کمی تسکین گرفتیم. چیزی که در این بین بسیار مهم است این است که چگونه این قلوه سنگ ها را باید در کنار یکدیگر قرار دهیم؟

در واقع در بالاتر هم گفتیم که این سنگ ها به صورت خشک چین در سازه های گابیونی استفاده می شوند و هیچ عامل نگهدارنده ای مانند سیمان و غیره معمولا در آن استفاده نمی شود. از این رو تنها چیزی که عامل نگهداری این قلوه سنگ ها در کنار یکدیگر شده است این توری سازه های گابیونی یا در زبان خودمان فنس است.

از طرف دیگر آن عاملی که باعث می شود یک سازه های گابیونی به عنوان سد بند استفاده شود یا در آبراهه به کار رود یا یک دیوار در پرچین حیاطمان باشد یا یک دیوار تزئینی در خانه مان. دقیق همین توری سازه های گابیونی است.

احتمالا در ذهنتان با دولت مقایسه می کنید. چرا که در عنوان این مقایسه را من انجام دادم. و می بینید که در واقعیت هم همین است. دولت مانند توری سازه های گابیونی می توان ملت و مردم را که همانند قلوه سنگ است بر اساس نیاز تبدیل به هر چیزی بکند. اما دولت بی قلوه سنگ ها مانند توری سازه های گابیونی تو خالی است. به دردی می خورد؟

یا مردم بی دولت آیا اتحاد دارند و می توانند صخره شوند یا اصلا سازه های گابیونی بی توری سازه های گابیونی می شود؟ مسلما نه.  بنابراین یک درس زندگی و سیاست دیگر از طبیعت و سازه های گابیونی دیدیم.

توری سازه های گابیونی، همانند فنس خودمان

حال که با اهمیت سازه های گابیونی و به خصوص اهمیت توری سازه های گابیونی آشنا شدیم بهتر است بدانیم اینجوری از چه جنسی است و چه مزیتی دارد و به طور کلی چرا از آن استفاده می کنند. همانطور که در بالاتر گفتیم توری سازه های گابیونی در زبان خودمان فنس می نامیم. نوعی توری فلزی است که به شکل شش ضلعی در ابعاد نه چندان متنوع تولید می شود. احتمالا آن را در دور محوطه باغ و باغچه دیده باشید. از این رو می گویم آن را با نام فنس بیشتر می شناسیم.

توری فلزی از جنس فلز با پوشش گالوانیزه گرم است. از این رو عمر بسیار بالایی دارد. حداقل ۴۰ سال می تواند بی هیچ مشکلی برای ما کار کند. از طرف دیگر این توری ها نه چندان نرم هستند که نتوانند سنگ ها را در خود نگه دارند و نه چندان سفت که نتوان آن را شکل دار کرد.

در کلام بهتر یک توری سازه های گابیونی خصوصا در سقف روف گاردن در عین حالی که می تواند باید منعطف باشد و بتوان با آن شکل های مختلفی از یک سازه های گابیونی را ساخت اما باید بسیار مقاوم و محکم نیز باشد تا بتواند فشاری که از نگهداری قلوه سنگ ها بر آن وارد می شود را نیز بتواند تحمل کند.

توری سازه های گابیونی به شکل رول هایی با طول ۴۰ تا ۵۰ متر که عرضی ۱ تا ۳ متری دارند تولید می شوند و این توری ها معمولا از چشمی شش ضلعی ۵*۶  و ۸*۱۰ و ۱۰*۱۰ تشکیل می شوند.

آن چیزی که مهم است این است که این توری را چگونه باید به همدیگر وصل کرد که معمولا از مفتول های هایی با همان جنس توری استفاده می شود و به اصطلاح فنی به هم دیگر بافته می شوند. اما در این بافتن نیز باید دقت بسیار داشته باشیم چرا که یک سهل انگاری موجب خراب شدن کل پروژه  میشود.

 

 

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه