توری گابیون چیست؟

توری گابیون

حتما شما هم تا به حال در کنار جاده، رودخانه یا هنگام ساختمان سازی و … با توری‌هایی که از مصالحی مانند: سنگ، سنگریزه، چوب و نظیر این‌ها پر شده‌اند، روبرو شده‌اید. سبدهایی که با استفاده از تورهای فلزی ساخته می‌شوند و داخل آن‌ها با مواد طبیعی پر شده است، در واقع همان گابیون هستند که در ساخت و ساز بسیار کاربرد دارند. اگر بخواهیم فراتر از این تصور برویم، گابیون این روزها در طراحی و معماری جایگاهی ویژه و خاص دارد و می‌توان گفت ایده‌های خلاقانه و منحصر به فرد در فضاسازی و محوطه سازی با استفاده از گابیون قابل اجراست.

اما در این مقاله قصد داریم با توری مخصوص گابیون بندی آشنا شویم؛ توری گابیون چیست؟ توری گابیون از چه جنسی تولید می‌شود؟ آیا توری گابیون تنها منحصر به اجرای گابیون بندیست یا موارد استفاده متعددی دارد؟

جنس توری گابیون چیست؟

جنس توری گابیون از فلز گالوانیزه گرم بوده که به دلیل برخورداری از پوشش روی، در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و از زنگزدگی توری جلوگیری خواهد کرد. این جنس از توری گابیون بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که وزنی سبک دارد و عموما از ظاهری با چشمه های شش ضلعی ساخته می‌شود. توری فلزی با توجه به نوع و ابعاد سنگ انتخابی، نزدیک به محل اجرای پروژه انتخاب می‌شود؛ ضخامت فلز و نیز سایز چشمه‌های توری که در ابعاد متفاوت موجود است، از مواردیست که هنگام خرید توری گابیون باید به آن‌ها دقت کنید.

توری گابیون
توری گابیون

کاربردهای توری گابیون چیست؟

توری گابیون در طراحی و فضاسازی

همانطور که در بالا ذکر شد، استفاده از توری گابیون در فضاسازی و محوطه سازی بسیار مرسوم شده است و طراحان می‌توانند با استفاده از توری فلزی، سبدهایی با سایزهای متنوع یا دیوار و سازه گابیونی را ایجاد نمایند. توری گابیون یکی از پایه‌های اصلی معماری نوین به شمار می‌آید که قابل اجرا در طرح‌های متنوع، حتی ساخت دکورهایی با اشکال خاص است که در محوطه سازی بسیار طرفدار دارد. اجرای دیوار گابیونی، گلدان گابیون، باربیکیو یا شومینه گابیونی از دیگر موارد استفاده تور گابیون در محوطه سازی به شمار می‌آید.

توری گابیون در کشاورزی و باغداری

توری مخصوصی که برای گابیون بندی استفاده می‌شود، از زمان‌های قدیم بسیار پرکاربرد بوده است. توری فلزی در مزارع و باغات جهت حصار کشی، فنس کشی و مشخص کردن محدوده‌ای خاص مورد استفاده قرار می‌گرفته است که البته هنوز هم برای این منظور کاربرد دارد. همچنین برای سدبندی رودخانه‌ها در نقاط مختلف از توری گابیون استفاده می‌کردند و داخل توری فلزی را با مصالح دسترس و موجود در طبیعت مانند: سنگ یا چوب پر می‌کردند. قابل ذکر است که تمامی این موارد همچنان در کشاورزی و باغ داری انجام می‌شود.

توری گابیون در مهندسی و معماری

توری گابیون در ساختمان سازی و معماری نیز قابل اجراست. از جمله موارد استفاده توری گابیون در معماری می‌توان به: سد سازی، موج شکن و جاده سازی، ساخت دیوار سنگی برای مستحکم سازی تجهیزات ساختمانی، جلوگیری از ریزش و فرسایش یا رانش زمین در برخی مناطق سست و ناپایدار اشاره نمود.

در هر صورت استفاده از توری فلزی مخصوص گابیون یکی از پرکاربردترین مواردیست که در بالا اشاره شد. استفاده از توری فلزی گابیون در فضا سازی، محوطه سازی و  اجرای سازه گابیونی به دلیل طول عمر بالا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده، علاوه براین قیمت توری گابیون به نسبت کارآیی آن بسیار مناسب است. همچنین شما می‌توانید توری گابیون را در سایزها و ابعاد متفاوت داشته باشید و با توجه به نیازی که برای ایجاد سازه گابیونی دارید، جهت خرید توری گابیون اقدام نمایید.

گذاشتن یک دیدگاه