جایگاه گابیون در طراحی داخلی

گابیون چیست؟

گابیون از سازه‌های نوین پرکاربرد به شمار می‌آید که امروزه جایگاهی ویژه در طراحی فضای باز دارد؛ گرچه باید به این نکته اشاره کرد که گابیون سازه‌ای با قدمت هزار ساله است که از سال‌های دور در ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته است. سازه گابیونی از توری فلزی در سایز و ابعاد متفاوت ساخته شده و با مصالحی موجود در طبیعت پر می‌شود که البته اصلی ترین این مصالح سنگ است.

در کشور ایران استفاده از گابیون در طراحی فضای باز مرسوم بوده و بیشتر برای مصارف مانند: دیوار گابیونی، حصار گابیونی یا متریال بیرونی رستوران ها و کافی شاپ ها اجرا می شود. در صورتی که در کشور های پیشرفته اجرای گابیون علاوه بر محوطه سازی فضای باز، در دکوراسیون داخلی مورد استفاده است. در این مقاله شما همراهان گرامی را با اجرای گابیون در دکوراسیون داخلی آشنا می کنیم.

گابیون در دکوراسیون داخلی

 طراحی و اجرای گابیون در دکوراسیون داخلی ایده‌ای متفاوت و جذاب است که طرفداران خاصی دارد و یکی از مزیت‌های طراحی و اجرای گابیون در دکوراسیون داخلی این است که شما می‌توانید در هر مکانی که دوست دارید از سازه گابیونی استفاده کنید. برای طراحی فضای داخلی در منزل مسکونی یا محل کار می‌توان از دیوار گابیونی استفاده کرد که در پایین به اختصار شرح خواهیم داد.

گابیون در دکوراسیون داخلی
گابیون در دکوراسیون داخلی

طراحی دیوار داخلی با گابیون

طراحی دیوار داخلی با گابیون منزل یا محل کار می تواند جلوه ای بی نظیر را به فضای داخلی دهد؛ شما می توانید با اجرای دیوار گابیونی نمایی خاص و متفاوت خلق کرده و به این صورت فضای منزل یا محل کار را متفاوت کنید. می توانید تنها یک دیوار یا تعدادی از آن ها را به دیوار گابیونی تبدیل کنید. این بستگی به نظر شما یا طراحی که به شما مشاوره می دهد دارد. حتی می توانید راهروی منزل یا محل کار را به صورت کامل با دیوار گابیونی طراحی کنید؛ هیچ محدودیتی برای اجرای دیوار گابیونی در طراحی فضای داخلی برای شما وجود ندارد.

طراحی دیوار داخلی با گابیون
طراحی دیوار داخلی با گابیون

طراحی دکوراتیو با گابیون

طراحی دکوراتیو با گابیون بسیار آسان بوده و تنها کافیست ایده و سلیقه ای خاص و متفاوت داشته باشید تا بتوانید سازه گابیونی را با نمای دکوراتیو در منزل یا محل کار اجرا نمایید. می توانید از فلاور باکس گابیونی در فضای داخلی استفاده کنید یا قفسه گابیونی طراحی کرده و اجسام دکوراتیو را درون آن قرار دهید. اجرای فلاورباکس گابیونی در سایز ها و ابعاد متفاوت امکان پذیر بوده و این امکان را به شما می دهد تا بتوانید فلاورباکسی سراسری به صورت باغچه ای کوچک در منزل یا محل کار داشته باشید. برای قفسه گابیونی نیز همین امکان وجود داشته و شما حتی می توانید داخل توری فلزی را با چوب یا فلز و سنگ پر کنید.

طراحی دکوراتیو با گابیون
طراحی دکوراتیو با گابیون

پارتیشن بندی با دیوار گابیونی

پارتیشن بندی با دیوار گابیونی در منزل یا محل کار این امکان را به شما می دهد تا به راحتی بتوانید یک فضای بزرگ را تقسیم بندی کنید. پارتیشن بندی با دیوار گابیونی خلاقیتی نوین بوده و باعث می شود فضای داخلی به بهترین شکل به دو محل مجزا تقسیم شود در حالی که جلوه ای ویژه را نیز در فضای داخلی ایجاد کرده است.

پارتیشن بندی با دیوار گابیونی
پارتیشن بندی با دیوار گابیونی

انواع سازه گابیونی در طراحی داخلی

انواع سازه گابیونی در طراحی داخلی را می توان مورد استفاده قرار داد که به عنوان طراحی مدرن نیز یاد می شود؛ این بستگی به ذوق و سلیقه طراح دارد که بتواند از انواع سازه گابیونی در طراحی داخلی چگونه و به چه طریق استفاده نماید. برای مثال می توان به: دیوار آشپزخانه باز که اصطلاحا اپن آشپزخانه نیز طلقی می شود اشاره کرد. اجرای دیوار گابیونی برای ایجاد شومینه یا فایرپلیس، اجرای دیوار گابیونی برای ایجاد پاسیو یا حیاط خلوت، اجرای دیوار گابیونی برای طراحی اتاق خواب و … بنابراین می توان از انواع سازه گابیونی به طور حرفه ای و گسترده در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

گذاشتن یک دیدگاه