دیوارهای حائل گابیونی و موارد استفاده آنها

سازه های حائل اغلب برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سازه هایی که در معرض بارهای طبیعی زمین های شیب دار قرار گرفته اند استفاده می شود .

سازه های حائل نوع گابیونی یکی از اقتصادی ترین و کارآمدترین راه حل برای تثبیت شیب طبیعی می باشد. دیوار گابیون نیز برای کارایی زهکشی به جای دیواره های گرانشی ترجیح داده می شود. مقاله حاضر خلاصه ای از تعریف، انواع گابیون، زمینه های استفاده گابیون و مزایای عناصر گابیون است.

مقدمه دیوارهای حائل گابیونی

طراحی دیواره های حائل گابیون که برای حفظ دو سطح مختلف زمین تمرکز دارد، یکی از موضوعات اصلی تحقیق مهندسی ژئوتکنیک است. بیش از یک قرن است که دیوار گابیون در جهان به طور گسترده ای در پروژه های کنترل فرسایش، برنامه های بازسازی خاک، کانال های جریان ساخت و ساز و حفظ ساختار مورد استفاده قرار گرفته است .

دیوارهای گابیون میتوانند بسته به محیط ساخت و ساز ، وضعیت ابهای سطی ، هزینه و هدف از استفاده به صورت سخت، نیمه سخت و انعطاف پذیر طراحی شوند.

مواد و روش های ساخت دیوار گابیون

گابیون یک کلمه ی ایتالیایی به معنای قفس بزرگ است . گابیون به مش فلزی مشبک شکل شش ضلعی گفته می شود که که درون آن توسط سنگ پر شده است و اغلب کاربرد آنها دیوار حائل و المان زیباسازی فضاهای داخلی و خارجی می باشد . دیوارهای گابیون نیز می توانند در شکل مستطیلی، مربعی و استوانه ای شکل داده شوند.مدل ASTM A975 برای ساخت سازه های حائل گابیون استفاده می شود. خصوصیات عمومی آن مش سیم مشکی است که در جدول شماره ۱ می توانید اطالاعات آن را ببینید .

جدول شماره یک

انواع گابیون

انواع گابیون مورد استفاده در این زمینه ، بستگی به معین بودن الزامات فرایند در زمینه ساخت و ساز و تعیین نوع صحیح گابیون از لحاظ هزینه و عملکرد را دارد . انواع گابیون که امروز از آنها استفاده می شود : دیوار گابیون ، سبدهای گابیون، بستر گابیون ، چیدمان گابیون و مش سیم های گابیون هستند .

سبد گابیون

مش سیم خالص معمولا در اندازه های متفاوت جعبه ای شکل  تولید می شوند . سبد گابیون اغلب در کارهای بزرگراه و راه آهن استفاده می شود مخصوصا تهیه مصالح پرکننده مانند سنگ از معادن نزدیک محل پروژه می تواند یک انتخاب اقتصادی باشد . شکل ۱ یک نمونه ای  از سبد گابیون را نشان می دهد.

شکل 1
شکل ۱

سبد گابیون می تواند ظاهری سر سبز داشته باشد و با کاشت گیاه بین سنگها ظاهر آن را گسترش داد . شکل ۲ نمونه ای از یک سبد گابیون سر سبز را نشان می دهد.

شکل ۲

بستر گابیون

به طور معمولی برای جلوگیری از فرسایش در کانال ها از بستر گابیون استفاده می شود . ارتفاع گابیون کوتاه تر از سایر اندازه ها است . شکل ۳ پوشش کانال برای جلوگیری از فرسایش با بستر گابیون را نشان می دهد.

شکل ۳

گونی گابیون

این نوع گابیون ها معمولا در کارهای هیدرولیک در شرایط اضطراری و به صورت عملی استفاده شده و به سرعت شکل می گیرند . کیسه گابین دارای ساختار متخلخل و انعطاف پذیر است. شکل ۴ نشان می دهد که چگونه کیسه های گابیون در کارهای هیدرولیکی استفاده می شود.

مش سیم گابیون

مش سیم گابیون برای حفظ سقوط احتمالی و سنگها در سطوح بزرگراه و راه آهن و جهت هدایت مواد به ناحیه دیگر برای حفظ ثبات شیب در نزدیکی بزرگراه و راه آهن استفاده می شود. مش سیم گابیون به صورت چهر ای سر سبز ظاهر می شود، که میتوان بین سنگ ها کاشت گیاه را جهت ضد فرسایش کردن شیب ها گسترش داد.

همچنین استفاده از ترکیبی در زمینه ژئوگرید تقویت کننده با گابیون در خاک می تواند باعث افزایش قدرت آن جهت پشتیبانی از دیوار ظاهری گابیون شود. تصویر شماره ۵ نشان می دهد که سیم مش گابیون در نگهداری سقوط احتمالی سنگها مورد استفاده قرار گرفته است .

تصویر شماره ۶ ترکیبی از ژئوگرید های تقویت کننده با گابیون را نشان می دهد .

تصویر ۵

تصویر ۶

تزئین عناصر گابیون

عناصر گابیون برای دکوراسیون داخلی و خارجی، طراحی باغ و محوطه سازی استفاده می شود. عناصر گابیون یک محیط مناسب برای رشد ریشه های گیاه را فراهم می کند. از المان هایی که با سازه گابیون ساخته می شود می توان از دیوارهای باغ گلدان های گابیونی ، نیمکت و صندلی گابیونی ، حصار گابیونی ، آتشدان گابیونی ، ابنمای گابیونی و دیگر المان ها نام برد.

از محاسن اینگونه گابیون ها دوام بالای آن و تطابق آن با محیط زیست می باشد . شرکت سنگتوری با تمرکز بر اینگونه مصرف گابیون توانسته آرشیو وسیعی از مبلمان محیطی گابیونی تهیه کند که شما می توانید با مراجعه به وب سایت www.sangtoori.com از پروژه های انجام شده ی این شرکت بازدید نمایید .

شکل شماره ۷ یک نمونه برای طراحی در فضای باز با عناصر گابیون را نشان می دهد.

 

نتایج و مباحث

مزایای المان های گابیونی

مزایای اصلی المان گابیون عبارتند از:

  • انعطاف پذیری : دیوار های گابیونی راه حل در دسترسی برای خاک در معرض نشست و یا با پتانسیل ریزش می باشد . المان های گابیون انعطاف پذیر هستند ، ترک نمیخورند و تحت تاثیر زلزله و دیواره های جاذبه قرار نمی گیرند .
  • نفوذپذیری : عناصر به کار رفته در گابیون ها و تورسنگ به علت شکاف بین مواد پرکننده نیازی به سیستم زهکشی اضافی ندارد .
  • مقرون به صرفه : هزینه حمل و نقل عناصر گابیون به دلیل بسته بندی آسان پایین تر است . سرهم بندی شبکه های سیم مش نیازی به کارگر مجرب ندارد و از این جهت هزینه کارگر هم بسیار پایین است . مواد پر کننده می تواند به سادگی از معادن نزدیک به محل پروژه صادر شده و هزینه تعمیر و تامین دیوار گابیون بسیار پایین می باشد .
  • سازگار با محیط زیست : عناصر دیوار گابیون سازگار با محیط زیست هستند. شکاف خاک در بین مواد پرکننده اجازه می دهد تا گیاه در طول زمان رشد کند. ضمنا عناصر دیوار گابیون توسط پدیده های طبیعی مانند سیل ، طوفان ، گردباد ، تگرک و … تحت تاثیر قرار نمی گیرند. در معماری، عناصر دیوار گابیون برای ترتیبات داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. عناصر گابیون چشم انداز طبیعی دارند.

نتیجه گیری

استفاده از مواد طبیعی در صنعت ساخت و ساز در دهه های گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در صنعت ساخت و ساز و محوطه سازی مصالح صنعتی به طور کلی ترجیح داده می شود. با این حال،چشم انسان و حیوانات ساکن در طبیعت همخوانی چندانی با مطالح صنعتی ندارند .

عناصر گابیون به دلیل انعطاف پذیری، ماهیت نفوذ پذیری، هزینه های پایین، دوستدار محیط زیست و ظاهر زیبایی که دارند جایگزینی برای دیوارهای حائل جاذبه ای می باشند .

تکنولوژی امروز، تولید سیم های انعطاف پذیر و طول عمر ۳۰ الی ۱۰۰ ساله این سیم ها باعث می شوند که گابیون ها به یک المان ماندگار تبدیل شوند . برای داشتن دنیای سر سبزتر ، بشریت نیازمند اضافه کردن مطالح طبیعی همچون المان های گابیونی به زندگی روزمره اش می باشد .

 

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه