دیوار گابیونی همانند یک حصار زیبا

گابیون در لغت به معنی سنگ توری است که انواع گابیون مختلفی در دنیا ساخته می شود یکی از آن انواع پرکاربرد آن را می توان دیوار گابیونی دانست. قبل از این که به سراغ دیوار گابیونی برویم. بهتر است کمی از دیوار و انواع آن به شکل مختصر بگوییم.

دیوار گابیونی

دیوار یکی از مهمترین اجزای ساخت یک خانه محسوب می شود. این اجزا در ابتدا تنها به عنوان نگهدارنده سپس به عنوان نگهدارنده و جدا کننده و بعد از آن توانست حتی تنها با عنوان زیبایی نیز حضور داشته باشد. از طرف دیگر دیوار از انحصار خانه خارج شده و با استفاده از آن حصارهایی برای امنیت کشیده میشوند. به طور مثال به عنوان سیل بند در نزدیکی های رودخانه و دریا از دیوار استفاده می کنند. اما آنقدر این دیوار با تورسنگی در جای جای زندگی ما نقش دارند و دیده می شوند که گاهی یادمان میرود که دیواری هم در زندگی وجود دارد.

در کلام بهتر عادت کردیم که دیوار را ببینیم و کمتر برایمان مهم است که این دیوارها از چه طرحی درست شده باشند یا چه متریالی در آن به کار رفته باشد. از طرف دیگر دیوارها از آنجایی که یک چیز مشترک در ساختمان و در کل در شهر می باشد بنابراین یک عامل بخصوص برای زیبایی نیز می تواند محسوب شود.

از این رو توجه به زیبایی ساخت دیوار می تواند توجه به زیبایی کلی  و عمومی شهر باشد. از این رو مهم است بدانیم و بشناسیم که چگونه می توانیم بهتر، با کیفیت تر و زیباتر دیوارهایمان را بسازیم تا شهرمان را بهتر و زیباتر کنیم و خودمان لذت بیشتری ببریم.

از این رو یکی از انواع مهم و کاربردی و بسیار پر طرفدار ساخت دیوار استفاده از گابیون است و از این رو در اینجا دیوار گابیونی را می خواهیم بشناسیم و بدانیم چه مزایایی می تواند برایمان داشته باشد.

دیوار گابیونی زیبا یا مقاوم از دل طبیعت؟

دیوار گابیونی یکی از انواع گابیون ها و این روزها مهمترین و پرکاربردترین متریال ساخت دیوار محسوب میشود. علت آن را در ابتدا می توان زیبایی دانست. البته نمی توان دقیق گفت که بخاطر مقاومت بالا دیوار گابیونی وارد بازار شد و یا بخاطر زیبایی و نشات گرفته از طبیعت. ولی چیزی که مشخص است این است که دیوار گابیونی زیبایی طبیعت را در کنار استحکام آن به همراه دارد.

اما چطور این ترکیب آن هم با کمترین دخالت دست انسان در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. میتوان گفت که طبیعت کار خود را با تمام زیبایی انجام داده و کافی است انسان آن را کشف کند و درست در کنار یکدیگر قرار دهد در این صورت است که چیزی مانند دیوار گابیونی ساخته میشود.

دیوار گابیونی و عوامل طبیعی

همانطور که گفتیم دیوار گابیونی را قسمت بدنه و اصلی آن را سنگ ها و قلوه سنگ ها تشکیل می دهند. سنگ احتمالا سخت ترین چیزی است که طبیعت آن را ساخته است و به طور طبیعی بسیار زمان طول می کشد تا دچار فرسایش شود. و از آنجایی که طبیعی است می توان گفت در برابر تمام عوامل طبیعی کاملا مقاوم است. از این رو این یک مزیت فوق العاده محسوب می شود و یکی از عواملی که باعث شده دیوار گابیونی در برابر عوامل طبیعی چون سیل و سونامی استفاده شود و مقاوم می باشند همین عامل مقاومت است.

در مورد زیبایی می توان گفت سنگ ها ویژگی که دارند این است که بر اساس مواد و خاکی که طی سالیان دراز از آن ساخته شده اند متفاوت است از این رو رنگ های مختلف و گاهی بسیار دلربا به خود میگیرند. بنابراین تقریبا اصلا نیاز به رنگ آمیزی نیست و یا هیچ طرح خاص دیگر.

از این رو میبینم که چطور طبیعت توانسته به زیبایی، دو عنصر مقاومت و زیبایی را در کنار هم دیگر قرار دهد و انسان از همان ابتدا و از همان دوران پارینه سنگی به این موضوع پی برده بود. البته در آن دوران فکر نمیکنم زیبایی جایگاهی که امروزه دارد را داشته باشد.

این روزها زیبایی است که انسان به سراغ راه هایی جدیدی چون دیوار گابیونی می برد و از آنجا به مزیت های دیگری پی می برد. و می فهمد مزیت هایی به بجز مقاومت هم دارد. از این رو در ادامه به توضیح این مزیت های دیوار گابیونی می پردازیم.

مزیت های دیوار گابیونی

دیوار گابیونی علاوه بر مقاومت بالا و زیبایی مزیت های دیگر و مهم دیگری دارد که باعث ترغیب مشتریان به سمت خود شده است. یکی از مهم ترین مزیت های آن را می توان مقرون به صرفه بودن دانست.

در بالا تر کمی گریز به این موضوع زدیم. درواقع وقتی قسمت عمده و بدنه اصلی را سنگ تشکیل می دهد و سنگ ها به وفور در انواع طرح ها و اندازه های مختلفی وجود دارد که انسان ها هیچ نقشی در تولید آن ندارد. از این رو بسیار ارزان محسوب می شوند.

مزیت بزرگ دیگر آن این است که چون وفور سنگ ها یافت می شود تقریبا هیچ محدودیتی برای ساخت آن وجود ندارد. از این رو می توان به سادگی و راحتی منابع اصلی آن را یافت و از آن استفاده کرد.

مورد دیگر از مزیت های دیوار گابیونی این است که گرچه سنگها به سخت و غیر قابل انعطاف هستند اما چون به صورت یکپارچه نیستند و در کنار یکدیگر قرار میگیرند از این رو انعطاف لازم خود را دارند و می توان از این ویژگی در درست کردن انواع دیوار گابیونی استفاده کرد و از آن بهره برد.

این ها تنها قسمت هایی از مزیت های دیوار گابیونی است که ما در اینجا مطرح کردیم. اما در مورد زیبایی گابیون می توان این نکته را اضافه کرد که ممکن است برای داشتن یک دیوار گابیونی زیبا و لوکس مجبور شویم از سنگ های خاصی چون زمرد استفاده کنیم. و اگر واقع نگر باشیم باید قبول کرد که در صورت استفاده از آن مخصوصا در دیوارهای داخل خانه یک فضای به شدت زیبا اما گران را خواهیم داشت.

طبیعت و گابیون

مزیت دیگر استفاده از دیوار گابیونی را می توان تاثیر آن بر روان انسان دانست و آن را از دید روانشناختی بررسی کرد. زیرا انسان از آنجایی که خود زاده طبیعت است با محصولات طبیعی حس نزدیکی و راحت تری دارد. در این مورد می توان گفت که می توان سنگ را موجودی زنده نیز محسوب کرد که حس را میگیرد و حس خوب را به انسان می دهد. و البته زیبایی طبیعی که دارد مزید بر این علت شده است و باعث شده که انسان حس خوشایندی از آن بگیرد.

تمام این مزیت ها باعث شده که دیوار گابیونی بسیار پر طرفدار شود و در عین سادگی و راحتی در ساخت آن بسیار مقاوم باشد از این رو در  انواع مختلفی ساخته می شود.از جمله نمونه هایی از پروژه های گابیون که در شهرها و ویلا ها ساخته شده اند مصداق این مثال هستند .

از دیواری نازک و تابلو مانند تا دیوارهایی مانند پرچین در حیاط یا یک سیل بند قوی. تمام این ها حاصل بازگشت انسان به طبیعت و خو گرفتن دوباره آن با مادر خود است. پس چه بهتر دقیق تر و بهتر به اطراف خود نگاه کنیم تا ببینیم طبیعت هرآنچه که برای یک زندگی راحت لازم داریم را خود با دستان خود به ما هدیه داده است و ما تنها باید به آن اعتماد کنیم و از آنها استفاده ببریم.

در این مقاله سعی شد کمی از دیوار گابیونی گفته شود و به طور مختصر با مزیت های آن آشنایی ایجاد کند تا شاید در ایران نیز این محصول عالی جای خود را بجای دیوارهای همیشگی بگیرد.

 

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه