دیوار گابیونی چیست؟

دیوار گابیونی چیست؟

دیوار گابیونی یا سازه گابیونی که این روزها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، تولید شده از توری فلزی در سایزها و ابعاد متفاوت بوده که با سنگ، مواد موجود در طبیعت یا هر نوع ماده معدنی دیگر پر می‌شود. دیوار گابیونی با توجه به نوع سازه‌ای که در حال احداث آن هستید، در کوچک‌ترین ابعاد تا بزرگ‌ترین ابعاد قابل اجراست که بسته به ارتفاع سازه در یک یا چند ردیف انباشته شده و برروی هم قرار می‌گیرد. دیوار گابیونی را می‌توانید نه تنها در ساخت و ساز به کار برید، بلکه دیوار گابیونی موارد استفاده متعددی دارد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

کاربرد دیوار گابیونی

در ساخت و ساز معماری ایده‌های متفاوت و نوین وجود دارد که با عملی کردن آن‌ها، طرحی متفاوت بوجود می‌آید؛ حتی برخی از عناصر به کار برده شده در محوطه سازی که شاید بسیاری از شما فکر کنید سبکی جدید هستند، هزاران سال قبل کاربرد داشته اند و امروزه دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرند. دیوار گابیونی یک نمونه از عناصریست که از زمان‌های بسیار دور در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گرفته است که امروزه در معماری کاربردی چشمگیر دارد. اجرای سازه گابیونی در محوطه سازی و کاربردهای فراوان انواع سازه گابیونی در فضا سازی یا طراحی دکوراسیون داخلی، باعث شده است تا بتوان از دیوار گابیونی در مکان‌های مختلف استفاده کرد.

کاربرد دیوار گابیونی
کاربرد دیوار گابیونی

دیوار گابیونی در معماری نوین

دیوار گابیونی در معماری نوین پیشرفتی چشمگیر داشته است و در طراحی و معماری سبکی جدید بوده به شمار می‌آید. دیوار گابیونی در معماری نوین از لحاظ اقتصادی سازه‌ای مقرون به صرفه به نسبت سایر مصالح بوده که در بیشتر مکان‌ها قابل استفاده است. شما می‌توانید از سازه گابیونی در موارد زیر استفاده نمایید:

  • استفاده از دیوار گابیونی در دیوار کشی و حصار کشی ویلا یا باغ
  • استفاده از دیوار گابیونی به عنوان قسمتی از نمای بیرونی ساختمان
  • استفاده از دیوار گابیونی در طراحی و دکوراسیون داخلی
  • استفاده از دیوار گابیونی در محوطه سازی
دیوار گابیونی در معماری نوین
دیوار گابیونی در معماری نوین

دیوار گابیونی در مهندسی

دیوار گابیونی در مهندسی کاربردهای متعددی دارد که با در کنار هم قرار دادن توری‌های فلزی پر شده از سنگ می‌توانید، سازه گابیونی عظیمی در ابعاد بزرگ ایجاد کنید. با توجه به این امر انواع سازه گابیونی از استحکام بالایی برخوردار بوده و به همین علت عمدتا در مهندسی جهت ساخت جاده، خاکریز، دیوار نگهدارنده، حفاظت از شیب، کف آبراهه و سدسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سازه گابیونی نفوذ پذیر بوده و آب را از خود عبور می‌دهد و به همین علت صدمه و آسیب نخواهد دید؛ با توجه به این امر استفاده از دیوار گابیونی در سدبندی رودخانه و جهت کاهش سرعت آب بسیار مرسوم بوده است که البته همچنان کاربرد دارد.

مزایای دیوار گابیونی

از مزایای دیوار گابیونی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سازگاری با محیط است که با استفاده از مواد طبیعی پر می‌شود و آسیبی به طبیعت وارد نخواهد کرد و از لحاظ زیبایی نیز به راحتی با محیط زیست تطابق می‌یابد
  • طول عمر بالایی دارد که به دلیل برخورداری از استحکام سازه ایجاد شده با توری فلزی پر شده با سنگ بسیار پایدار و بادوام است
  • مقرون به صرفه است و از لحاظ اقتصادی نیاز به صرف هزینه‌ای هنگفت به نسبت سایر مصالح نخواهد داشت

علاوه‌بر تمامی این موارد دیوار گابیونی در کشور ایران توسط افراد متخصص که در زمینه طراحی و اجرای گابیون فعال هستند، انجام می‌شود که شما می‌توانید به راحتی با مراجعه به این شرکت‌ها، جهت اجرای دیوار گابیونی اقدام نمایید.

گذاشتن یک دیدگاه