راهنمای ساخت گابیون 1

اطلاعات موجود در این مقاله گردآوری شده از منابع تحقیقاتی و اطلاعاتی SANS 1200 DK و Colto 5200 درباره گابیون ها می باشد . مطابق با اطلاعات موجود در این مقاله یک کارگر حرفه ای و یا یک کارگر غیر حرفه ای می تواند به راحتی ساختار گابیونی خوب، سازه ای، دوام و جذاب را سریع و آسان پیاده سازی نماید .

آنچه تابحال درباره روش ساخت گابیون خواندید امکان اجرای گابیون در شرایط مختلف جغرافیای را به آسانی به شما می دهد . جهت تکمیل اطلاعات به مقاله ی روش ساخت گابیون ۲ مراجعه نمایید و در صورت وجود هرگونه سوال با تلفن های مجموعه سنگتوری تماس بگیرید تا کارشناسان شرکت اطلاعات تکمیلی را تقدیم شما کنند .

این کار شامل تجهیز، مونتاژ و پرکردن گابیون های مش سیم با سنگ است که ابعاد ، خطوط ، اندازه ها و درجات آن توسط مهندس ساز و کار تعیین و در برنامه شروع کار درج شده است .

مواد و الزامات قبل از شروع ساخت گابیون

این کار شامل تجهیز، مونتاژ و پرکردن گابیون های مش سیم با سنگ است که ابعاد ، خطوط ، اندازه ها و درجات آن توسط مهندس ساز و کار تعیین و در برنامه شروع کار درج شده است .

گابیون ها

 

گابیون ها با تمامی الحاقات به صورت مکانیکی در فضایی که امکانات تولید موجود است ساخته می شود .واحدهای گابیونی در لایحه ها ی فشرده شده ای با وزن تقریبی ۸۰۰ کیلوگرمی و به اندازه تقریبا ۲ متر در ۱ متر  و نیم متر ارتفاع بسته بندی می شوند . نوع و اندازه تعیین کننده تعداد واحدهای هر گابیون هستند . (البته سایز گابیون و تعداد آنها در هر بسته بستگی به واحد تولیدی و استاندارد های آن مجموعه دارد )ابعاد و نوع صحیح از گابیون های مورد مصرف باید در محل کارگاه و یا ساخت گابیون تحویل داده شود .

اطمینان حاصل کنید که ابعاد صحیح برای سازه های مختلف انتخاب شده باشد. برای شناسایی آسان، بسته هایی با نوارهای رنگی، در موقعیت ها و جهت های مختلف، برای تعیین اندازه ها کدگذاری می شوند.

سیم حائل و سیم روکش دار و تقویت کننده ها جهت عملیات اتصال

سیم روکش دار برای سرهم بندی و اتصال داخلی واحدهای خالی همچنین بسته شدن و ایمن سازی واحدهای پر از سنگ و تقویت کننده های داخلی استفاده می شود.  با بسنده کردن به سیم های توری مناسب برای هر قسمت شما می توانید اسمبل کردن آن را شروع کنید اما سیم های اضافی دیگری موردنیاز خواهد بود که بهم پیوستن گابیون ها را میسر می سازد . تمامی سیم های روکش دار می بایست از نوع کلاس A روی (zinc) پوشانده شوند . برای گابیون های پوشش داده شده با PVC، قاعدتا سیم پی وی سی پوشش داده شده استفاده می شود. اطمینان حاصل کنید که نوع صحیح سیم مفتول برای استفاده با این ساختار مورد نیاز و دسترس است. برای حمایت ظاهر گابیون  و اتصال پنل جلویی به پنل پشتی گابیون از مفتول روکش دار از پیش شکل گرفته ی  ۳ یا ۴ میلیمتری بستگی به شرایط استفاده می شود .

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل باید در زیر گابیون با بستر های خاکی جهت جداسازی و فیلتر کردن استفاده شود . و اطمینان حاصل کنید که نوع صحیح، درجه و مقدار درست ژئوتکستایل را برای اجرای گابیون نهایی به کار می برید .

بستگی به نوع کاربری گابیون ، ژئوتکستایل در درجه های مختلف و کاربرهای گوناگون موجود است .

سنگ

اطمینان حاصل کنید که سنگ با کیفیت مناسب، درجه بندی و مقدار موردنیاز برای تکمیل کل پروژه در دسترس و آماده است . سنگ ها باید تمیز، به اندازه کافی بادوام و از یک منبع خرد کننده تجاری یا مهندسی برای آن استفاده شده باشد . برای گابیون، سنگ باید به خوبی بین ۱۰۰mm و ۲۰۰mm درجه بندی شود و باید دارای حداقل وزن مخصوص ۲.۳ باشد. یک گابیون خوب بسته بندی شده عملکرد بهتر ساختار گابیون را تضمین می کند.

ابزارها

برای کمک به سیم پیچی و نصب سیم های حائل درون گابیون ، استفاده از انبردست برای ایجاد اتصالات محکم توصیه می شود. به گونه ای اینکار را انجام دهید که از آسیب به پوشش سیم ها جلوگیری کند . دندان های انبردست باید به سطح صاف برسد. از انبردست آرماتوربندی استفاده نکنید زیرا به PVC و پوشش روی آن آسیب می رساند. هنگام استفاده از اهرم برای بستن درب ها، مراقب باشید چرا که ممکن است به پوشش آن آسیب بزنید .

ساختن قاب گابیون

برای سهولت هم ترازی ساختار، هر دو به صورت افقی و عمودی، و برای به دست آوردن خطوط و سطوح صحیح، استفاده از یک قاب برای ساخت گابیون توصیه می شود. فریم جلوتر در به حداقل رساندن تورم گابیون به هنگام سنگ ریزی کمک کرده و تضمین میکند با این روش شکل نهایی گابیون زیباتر خواهد شد .

 

 

 

سبز کردن سازهای گابیونی

تجربه نشان داده است که اگر کاشت گیاه و طراحی نرده چوبی در همان مراحل اولیه طراحی در نظر گرفته شود موفق خواهد بود. سبز کردن سازه نباید به عنوان یک فعالیت پس از ساخت و ساز صورت بگیرد بلکه باید کاشت گیاهان مناسب شرایط آب و هوایی پروژه در همان مرحله ی ساخت و ساز انجام شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی پیاده سازی تکنیک های سبز سازی  گابیون ها می توانید به وب سایت ما مراجعه کنید .

آماده سازی فونداسیون

فوندانسیونی که گابیون یا تورسنگ بر روی آن قرار می گیرد باید هموار و صاف بوده و تا ارتفاعی که در نقشه های اجرایی سازه نشان داده شده ارتفاع داشته باشد. پایه گابیون باید صاف و آزاد از بی نظمی سطحی، مواد سست و پوشش گیاهی، مطابق با مشخصات پروژه باشد . برای ایجاد تسهیل ساخت گابیون سطح پایه باید حداکثر ۶ درجه باشد. فونداسیون باید طبق مشخصات مهندسی کوبیده شود تا بار گسترده تحمل شود و بارهای نقطه ای در تمام سطوح به حداقل برسد . هنگام ساخت پایه فونداسیون بر روی سنگ اجرای سطح بتون تراز و انکر بولت توصیه می شود .

قرار دادن واحدهای گابیون

واحد های گابیونی باید از بسته خارج شده و روی سطح سخت و صاف قرار گیرند. گابیون ها باید باز شوند، خم شوند و به شکل اصلی خود حالت داده شوند .

آنچه تابحال درباره روش ساخت گابیون خواندید امکان اجرای گابیون در شرایط مختلف جغرافیای را به آسانی به شما می دهد . جهت تکمیل اطلاعات به مقاله ی روش ساخت گابیون ۲ مراجعه نمایید و در صورت وجود هرگونه سوال با تلفن های مجموعه سنگتوری تماس بگیرید تا کارشناسان شرکت اطلاعات تکمیلی را تقدیم شما کنند .

 

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه