روف گاردن با سنگتوری

در طراحی منزلتان سبز باشید!

یک تغییر سبز!

با استفاده از گیاهان با کمک روف‌گاردن، دیوار سیز و یا نمای سبز درطراحی محل سکونت، نه تنها می‌توانید کیفیت زندگی را بالا ببرید بلکه روشی نیز برای کمک به محیط زیستتان خواهد بود. خانه‌ای سالم‌تر می‌خواهید؟ یا شاید به‌دنبال هزینه‌ی قبوض کمتری هستید؟ حوصله‌ی نگهداری و تعمیر ندارید؟ و یا آرمان‌های بزرگتری مثل سیاره‌ا‌ی پاکیزه‌تر را دنبال میکنید؟
هدف شما هرچه که باشد با یک تغییر سبز کوچک در طراحیتان، به نتایجی غیرقابل باور می‌رسید. با یک برنامه‌ریزی دقیق شما می‌توانید به خانه‌ای برسید که زیباتر،مقرون‌به‌صرفه‌تر، راحت‌تر و سالم‌تر است.

چرا سبز باشیم؟

با دیوارسبز هزینه‌هایتان را کاهش دهید.

ارزش استفاده از عناصر طبیعی با عمر زیاد که نیاز به نگه‌داری کمی هم دارند در طی زمان مشخص می‌شود. استفاده از گیاهان دردیوارسبز، نمای سبز و روف‌گاردن نیز باتوجه به عمر زیاد گیاهان و قابلیت مصرف دوباره، نه تنها باعث کاهش‌هزینه می‌شود بلکه منزلتان را نیز به فضایی خاص و دل‌انگیز تبدیل می‌کند.
با روف‌گاردن، دیوار سبزو نمای‌سبز سالم بمانید.
استفاده از عناصر سبز در خانه‌یتان نه‌تنها به جنبه‌ی سلامتی آن می‌افزاید بلکه به آرامش ذهنی شما نیز کمک می‌کند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که در برخی از مصالح موجود عناصرشیمیایی مضری استفاده شده‌است که می‌تواند به افراد یا حیوانات خانگی آسیب بزند. با قراردادن سلامت به‌عنوان یکی از الویت‌هایتان، می‌توانید در انتخاب مصالح به‌دنبال آن‌هایی باشید که کمترین ضرر را به شما می‌زنند.
با استفاده از روف‌گاردن و نمای‌سبز بر روی محیط‌زیست تاثیرگذار باشید.
با استفاده از عناصر برگرفته از طبیعت، به محیط زیست کمک کنید. این عناصر در فرآیند تولید، نصب و پس از آن در قیاس با سایر مصالح، اثرات زیست‌محیطی مخربی ندارند.

مصالح استفاده شده در ساختمانتان را صحیح انتخاب کنید.

تنها بخشی از ظاهر ساختمان شما، زیبایی آن است. مطمئنا هزینه نیز از دیگر بخش‌های پراهمیت پروژه‌تان محسوب می‌شود. چرا از دیوار سبز استفاده کنیم. مزایای روف‌گاردن چیست؟ طبق آمارها، انتخاب صحیح مصالح نما و ساخت روف گاردن، می‌تواند تا ۱۵‎٪ ارزش ساختمانتان را افزایش دهد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند تزئینات فضای اطراف خانه یعنی گیاهان اماکف‌پوش چوبی، نرده‌های چوبی، کفپوش چوب‌پلاستیک و مبلمان نیز بخش‌های مهم منظره‌ی خانه‌تان را تشکیل می‌دهند. اگر در تصمیمگیری راجع‌به هریک از این موارد کوتاهی کنیددر آینده عواقبش خود را نشان خواهند داد. این مشکلات می‌تواند تنها کاهش زیبایی ساختمان باشد و یا حتی افزایش احتمال سیل و یا انتشار گازهای سمی.
در این مقاله و مقاله‌های بعدی به روش‌هایی برای انتخاب صحیح گیاهان روف‌گاردن، اجرای دیوارسبز، کف‌پوش چوبی، نرده‌ی چوبی و کفپوش چوب‌پلاستیک می‌پردازیم.
دوباره فکر کنید و دوباره تصمیم بگیرید.
این‌بار با دیدگاه متفاوتی به مسائل نگاه کنید، هزینه را نه تنها قیمت بلکه به‌صورت بلند مدت مد نظر قراردهید و سلامت و امنیت خود و سایر ساکنین را به اولویت‌هایتان بیافزایید.
هنگامی که اهدافتان برای طراحی و انتخاب مصالح روف‌گاردن و سایر بخش‌ها را بررسی می‌کنید، به موضوعات زیر توجه کنید.

امنیت و سلامت:

آیا طراحی روف‌گاردن به‌نحوی است که در طی ساخت، نصب و نگهداری بخش‌های مختلف، فاقد مواد شیمیایی در آن باشد؟ آیا طراحی به‌اندازه کافی امن هست تا خطراتی مانندلیزخوردن را به‌حداقل برساند؟

ماندگاری:

آیا در طراحی روف‌گاردن از مصالح باطول عمر بالا استفاده شده‌است؟ آیا گیاهان انتخابی برای روف‌گاردن با پروژه‌ی در دست هماهنگی دارد؟

کاهش نگهداری:

آیا در طول زمان محصولات نهایی به نگهداری کمی نیاز دارند؟ آیا برای نگهداری به مواد شیمیایی نیاز است؟ آیا بدون مواد شیمیایی در مقابل رطوبت و کپک مقاومند؟

کارآیی:

آیا محصولات هدف موردنظرشان را به‌نحو احسن انجام می‌دهند. آیا کیفیت مورد نیاز را دارا هستند؟

زیبایی:

آیا محیط اطرافشان را زیباتر می‌کنند؟

دسترسی:

آیا دسترسی به روف‌گاردن برای تمام افراد با ویژگی‌های بدنی و سنین مختلف امکان پذیر است؟

دوستدار محیط‌زیست:

آیا محصولات و‌ مواد به‌کار رفته برای محیط‌زیست خوب است؟ قابل بازیافتند و یا از‌ مواد بازیافتی تولید شده‌اند؟

پیش از ساخت روف‌گاردن به چه نکاتی دقت کنیم؟

مصالح و محصولات روف‌گاردن به‌ اندازه‌ی عناصر خانه متنوع است، بنابراین پیش از تصمیم گیری تمام بخش‌های آن را درنظر گرفته و راجع به آنها تفکر و تحقیق کنید.

نکات مهم در ساخت روف‌گاردن:

با انتخاب صحیح و مناسب خاک و گیاهان در منطقه‌ی سکونتتان، نه تنها هزینه و نگهداری در بلندمدت را کاهش می‌دهد بلکه به محیط زیست نیز کمک کرده و سلامت را برایساکنین به ارمغان می‌آورید. در هنگام تصمیم‌گیری در مورد گیاهان روف‌گاردن به جزئیات زیر توجه کنید:

نحوه‌ی نگهداری عمومی گیاهان روف‌گاردن

نحوه‌ی کاشت گیاهان روف‌گاردن برای سالم نگهداشتن خاک

انتخاب صحیح گیاهان روف‌گاردن

مدل آبیاری روف‌گاردن

در زیر چند مدل روف‌گاردن مورد بررسی قرار گرفته‌است. درصورتیکه به جزئیات بیشتری نیاز دارید .

ساخت روف گاردن در مناطق بارانی

در شهرهای باران‌خیز رسم بر ساخت سقف‌های شیروانی است که به‌جای جذب آب، پس از عبور آب از سطوحی که دارای مواد و آلودگی‌های شیمیایی هستند، آن را به پایین هدایتمی‌کنند. این قضیه می‌تواند در آلوده کردن آب‌های زیرزمینی، چشمه‌ها، رودها و حتی دریاها؛ حتی اگر به آن‌ها نزدیک هم نباشند، نقش داشته باشند. به همین منظور برای کاهش ایناثرات مخرب، روش‌های بسیاری برای فیلتر آب و سپس جذب آن توسط خاک ارائه شده‌است. یکی از این روش‌ها ساخت روف‌گاردن و یا بام‌سبز بر روی سقف است. روش‌های دیگرمیتواند شامل حفر چاه، آماده‌سازی خاک با کامپوست برای جذب آب و یا ایجاد جوی‌ باشد.
منتظر مقاله بعدی که در آن به بررسی انواع کفپوش از جمله کفپوش های چوبی و چوب پلاستیک میپردازیم باشید.