ساخت و ساز گابیون

تعریف کلی تورسنگی

سبدهای گابیون باکس های بزرگ چند سلولی، جوش داده شده یا باکس مش سیمی هستند. در صورت نیاز به یک دیوار عمودی یا در صورت نیاز به سنگ بزرگ تری برای ساخت و ساز نسبت به آنکه در محل موجود باشد، گابیون ها مفید هستند.

شرایطی که تورسنگ ها در آن استفاده می شوند

سبدهای تورسنگ در اینجا برای محافظت مکانیکی از کناره های رودخانه ها یا شیب های تند در مقابل فرسایش استفاده می شوند. در کاربری برای کناره های رودخانه ها، پایه و اساس ویژگی مهم طراحی ساختار است. به عنوان یک گزینه جایگزین، در صورت وجود سنگ مناسب و در صورت عمودی نبودن کناره های رودخانه ها، سنگ چین ها می توانند در امتداد رودخانه (و معمولاً ترجیح داده می شوند) استفاده گردند.

ساخت و ساز

در هنگام ساخت گابیون ها شرایط زیر باید رعایت شود:

 • سبدهای گابیونی باید مطابق با مشخصات سازنده سیم کشی شوند.
 • بستری که قفس های گابیونی روی آن قرار داده شده است، قبل از اینکه گابیون ها از سنگ پر شوند، باید به شکلی مسطح باشد که یک سطح صاف در عمق را به وجود آورد، به طوری که در ترسیم ها یا همان طور که کارفرما نشان داده، ارائه دهد.
 • سبد گابیون پایینی حداقل در یک سوم از ارتفاع گابیون در قسمت انتهای کانال حفر خواهد شد.
 • تورسنگی ها کشیده خواهد شد تا هرگونه پیچ خوردگی را از بین ببرد و یک تراز مستقیم بدست آورد و با دقت پر از سنگ هایی می شود که از سوراخ های سیم بزرگ تر باشند (ممکن است از سنگ های کوچک تر در قسمت داخلی سبد استفاده شود) و به این ترتیب اطمینان حاصل می شود که یک توده سنگ متراکم با حداقل فضای خالی در داخل سبد نصب شده است.
 • سبدها باید به صورت لایه ای و مرحله به مرحله پر شوند تا عمق سنگی که در هر سلول قرار دارد بیش از ۳۰ سانتی متر از عمق سنگ در یک سلول مجاور تجاوز نکند.
 • برای ثبات کناره ی رودخانه، سبدهای گابیونی پر شده باید به سمت خاک هایی که از آن ها محافظت می کنند و حداقل ۶ درجه از حالت عمودی متمایل شوند.
 • سنگ هایی که در مجاورت شبکه ی بیرونی سبد قرار دارند باید بزرگتر از سوراخ های سبد باشند.
 • سیم های اتصال داخلی باید در هر گابیون قرار بگیرند.
 • در امتداد نمای بیرونی، سنگ باید با دست قرار داده شود تا از ظاهری یکنواخت و منظم اطمینان حاصل گردد.نحوه ی بستن تورسنگ
 • هر سبد قبل از بسته شدن و بستن درب های سبد باید پر باشد. بالاترین لایه سنگ باید سبد گابیون را کاملاً پر کند و به طور یکنواخت در لبه های بالای سبد قرار بگیرد تا درب آن روی سنگ قرار بگیرد و به این گونه می تواند از ایمنی آن اطمینان حاصل کرد. درپوش ها را باید در بالای سنگ ببندید و در صورت لزوم فقط با ابزار بستن درپوش این کار را انجام دهید. استفاده از اهرم ها یا سایر میله های اهرم شکل برای بستن درب ممنوع است، زیرا ممکن است به سبد ها آسیب برساند. درپوش تا زمانی که به لبه های محیطی پانل های جلویی و انتهایی برسد، کشیده می شود. درپوش گابیون باید در کناره ها، انتها و دیافراگم ها مطابق مشخصات سازنده باشد.
 • نورسنگ ها باید تا ۳۰ سانتیمتر از ارتفاع متوسط ​​کناره ی رودخانه قرار گیرند. اگر سبدها روی هم باشند، باید مانند دیوار آجری به صورت افقی قرار گیرند. سبد ها به صورت عمودی پله ای می شوند تا حالت صاف ایجاد نشود. متوسط ​​انحراف باید یک سوم عمق گابیون باشد.
 • دیوارهای گبیونی که در امتداد کناره های رودخانه ها قرار گرفته اند باید در انتهای بالادست و پایین دست پین شوند. طول پین ها (رسن یا کلیدهای ورودی) در انتهای یک دیوار گابیون باید حداقل برابر با ارتفاع کناره ی رودخانه به علاوه عمق پیش بینی آبشستگی باشد.
 • دیوار های گابیون را ۵ متر فراتر از نقطه فرسایش قابل رویت بسط دهید.
 • هرگونه صدمه به سیم یا روکش ها در حین سرهم کردن، قرارگیری و پر کردن باید سریعاً مطابق با توصیه های سازنده اصلاح شود یا با سبد های گابیون سالم جایگزین شود.

زندگی گیاهی:

مطابق دستورالعمل SOW و همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است، ممکن است پوشش گیاهی بین گابیون ها کاشته شود.

گابیون بندی

اندازه گیری و پرداخت

هزینه گابیون ها به قیمت واحد قرارداد به ازای هر گابیون انجام می شود و شامل آماده سازی محوطه، مش سیم، سنگ، مواد بسترسازی مشخص شده، کاشت مشخص و ساخت و نصب گابیون ها می باشد. چنین پرداختی برای کلیه ی کارگرها، مواد، تجهیزات و سایر موارد ضروری و اتفاقی برای اتمام کار در نظر گرفته می شود.

قیمت قرارداد شامل حذف مصالح، پاکسازی و دفع زباله های ساختمانی و ریختن مجدد و تعمیر سوراخ ها، دفع و سایر اختلالات زمین است.

عملیات و نگهداری

یک برنامه عملیاتی و تعمیر و نگهداری برای استفاده توسط صاحب زمین یا اپراتور تهیه می شود. این طرح باید حداقل مقرراتی را برای موارد زیر در نظر بگیرد:

 • مرتباً و پس از هر طوفان بزرگ، بازرسی کنید. علائم کمبود یا عدم ثبات دیگر را بررسی کنید.
 • مناطق آسیب دیده را بلافاصله ترمیم کنید تا اثربخشی طراحی شده را بازیابید و از آسیب دیدگی یا فرسایش شیب یا کناره ی رودخانه جلوگیری کنید.
 • سیم سبدها را برای زنگ زدگی و ساییدگی بررسی کنید. در صورت امکان آن ها را تعمیر یا جایگزین کنید.

 

 

نظر شما چیه؟ نظر خودتون را با ما در دیدگاه به اشتراک بگذارید؟
هم اینکه میتونید با مشاوران شرکت ما (سنگتوری) (۸۸۷۹۳۳۸۹-۰۲۱ یا ۸۸۷۹۳۶۲۸-۰۲۱) درمورد خرید انواع سنگ،تورسنگ و قفس گابیونی و.. تماس بگیرید تا اصولی و حرفه ای راهنماییتون کنن.

 

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه