طراحی سازه های گابیونی

گابیون (تورسنگ)  قفس مشبک یا سبد پر از سنگ است. گابیون ها در موارد زیر مفید هستند:

موارد استفاده از گابیون

۱-ساخت و ساز تور سنگی، برای مثال برای حفاظت از خاک زمین، به کانال های خط، برای مدیریت و یا منحرف کردن رودخانه و یا جریان آب و برای محافظت کناره ی رودخانه و یا خط ساحلی.

۲-سبد گابیون استاندارد شامل یک قطعه از مش سیم است که می تواند برای تشکیل یک جعبه مستطیلی با یک درب ساخته شود.

 

3- سبدهای شبکه مش برای گابیون ها معمولا می توانند در دو اندازه استاندارد پیدا شوند. آنها برای:

  • گابیون های یک متر ارتفاع کامل (استاندارد)
  • گابیون (تورسنگی)  نیم متر نیمه بلند

۴- عرض سبد تورسنگی استاندارد معمولا ۱ متر و طول آن از ۲ تا ۵ متر یا بیشتر متغیر است.

دو تصویر از گابیون استاندارد و گابیون نیمه بلند به همراه اندازه ها بر اساس واحد متر

 

سیم فولادی گالوانیزه برای ساخت سبدهای گابیون استفاده می شود. سیم معمولا ۳ میلیمتر قطردارد و پیچ خورده است تا یک ورق مش از عرض ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلی متر ایجاد کند. هر دو توری تک و دو پیچ در دسترس هستند، هرچند دو پیچ آن بهتر است.

 

مزایای گابیون ها

۶- تعدادی از مزایای مهم گابیون ها در ساخت و سازعبارتند از:

  • • همگنی و ثبات، نگهداری و حفظ مقاومت قوی در برابر جریان آب. اگر چه شامل واحدهای کوچک (سنگ ها و سنگ ریزه) است، هر سبد مانند یک واحد بزرگ عمل می کند؛
  • • قابلیت انعطاف پذیری، شکل خود را به راحتی به سطح زمین تطبیق می دهند حتی این که به تدریج تغییر می کند؛
  • • نفوذ پذیری، اجازه می دهد تا آب از میان آن عبور کند و به عنوان فیلتر برای ذرات خاک عمل کند، بنابراین از مواد ناپایدار محافظت می کند .
  • • سادگی طراحی و آسان ساختن سریع؛

• به صرفه بودن، با استفاده از سنگ های محلی که هیچ هزینه ای ندارند.

                   

مانع با سه گابیون                                                              گابیون به راحتی شکل پذیر است

طراحی سازه های گابیون

۷- سازه های گابیون معمولا شامل دو قسمت زیر می شوند:

  • پایه، که باید از سازه گابیون (سنگ توری) در مقابل آسیب خوردن محافظت کند. این معمولا از سبدهای گابیون کوتاه قد ساخته می شود و باید زیر سازه اصلی گسترش یابد؛
  • بدنه، که باید در مقابل نیروهای موجود مقاومت کند. سبدهای استاندارد از اندازه های مختلف ساخته شده است که در یک یا چند ردیف جمع شده با توجه به ارتفاع کل محل مورد نیاز استفاده می شوند.

– گابیونهای نیمه ارتفاع نیز ممکن است روی رودخانه یا رودخانه های شیب دار یا تراس قرار گیرند.

گابیون ها باید در پایه خود به خوبی پشتیبانی شوند.

۹- برای بیشتر مناطق پروش ماهی، سازه ها بیش از دو یا سه گابیون یا همان سنگ توری در ارتفاع نیستند. در کنار رودخانه ها یا کانال ها، یک گابیون کفایت می کند. سازههای دو یا سه گابیون یا بیشتر در عرض ممکن است برای انحراف جریان در آب استفاده می شود. به طور معمول، شیب سازههای گابیون از ۴۵ درجه تا عمودی نزدیک است.

انحراف رودخانه یا جریان

ساختن یک سازه گابیون

۱۰-سبد های مش در یک مرحله ساخته می شوند. با توجه به طراحی سازه در محل قرار میگیرند و با سنگ ها پر می شوند. مراحل زیر به شما می گوید که چه باید بکنید.

(الف)  اولین سبد را با باز کردن شروع  کنید

(ب) جلو و عقب و جانب های سبد مش را خم کرده و شکل جعبه را ایجاد میکنیم و درب آن را باز می گذاریم .

ج) با احتیاط چهارگوشه جعبه مش را با سیم مهار می کنیم . این کار باید با دقت انجام شود با استفاده از سیم فولادی گالوانیزه با کیفیت و قطر همانند سیم مش. سیم را با انبردست نکشید ، زیرا ممکن است جعبه را پاره کنید و یا ضعیف کنید.

د) بعد از اینکه شما گوشه ها را با سیم به هم متصل کردید و سبد را در موقعیت خود قرار دادید مطمئن شوید که شکل گوشه ها حفظ شده است. سبد را به صورت ایستاده و به فرم مکعب و مستطیل حمل نمایید . به این منظور چهار طرف سبد را کشیده و یک میله ۱.۵ متری آهن را در هر گوشه سبد همانند تصویر نشان داده شده قرار دهید . زمانی که گوشه ها به صورت صاف ایستاد پس از قرار دادن سبد در محل میله ها را در زمین کوبیده تا شکل سبد در محل خود حفظ شود .

۱۱- هر سبد مش باید دارای سیم پیچ اضافی برای کمک به حمایت از وزن سنگ در هنگام پر کردن سبد باشد. شما می توانید از همان سیم مورد استفاده در محافظت از چهار گوشه جعبه به عنوان حائل استفاده نمایید.

۱۲- میله های عمودی به محض قرار گرفتن سبد در محل وصل می شود . ستون های افقی و زاویه دار به هنگام پر کردن سبد با سنگ در محل خود قرار می گیرند .

۱۳- نقشه ها نشان می دهد که کجا برای قرار دادن ستون های عمودی، افقی و زاویه، برای هر یک از گابیون های بلند و برای یک گابیون نیمه بلند استفاده کنید.

۱۴- هر ستون با پیچاندن آن از طریق چندین سوراخ مش سیم ساخته شده است.

۱۵- حالا شما آماده پر کردن سبد با سنگ هستید.

۱۶- سازه ی پایه (فوندانسیون) سبد بهتر است با سنگ های دوار یا گرد حداقل یک و نیم برابر بزرگتر از دهانه های مش سیم باشد. از استفاده سنگهای بزرگتر از این اجتناب کنید. اگر سنگها بیش از حد بزرگ باشند، شما نمی توانید سبد را تغییر فرم دهید تا در محل های نامسطح و منحنی همچون کناره های رودخانه های جریان دار جایگذاری کنید .

نکته: سعی کنید سنگ هایی را انتخاب کنید که با هم همخوانی داشته باشند تا فضاهای خالی زیادی در سبد وجود نداشته باشد.

۱۷- سازه سبد نیز بهتر است پر از سنگ شود، حداقل یک و نیم برابر بزرگتر از دهانه در سیم مش.

با این حال، اگر سنگهای کافی بزرگ نداشته باشید، می توانید از سنگ های کوچکتر در مرکز سبد استفاده کنید اگر قطر آنها حداقل ۸ سانتی متر باشد. اگر از سنگ های کوچکتر استفاده می کنید، ابتدا خط پایین و طرف را با سنگ های بزرگ پر کنید . سپس مرکز را با سنگ های کوچکتر پر کنید و در نهایت با یک لایه سنگ های بزرگ روی سطح را بپوشانید .

۱۸- هنگام پر کردن سبد با سنگ، اطمینان حاصل کنید که ستون های سیم عمودی هنوز عمودی باقی می مانند.

نحوه اتصالات سبد گابیون

۱۹- هر زمانی که سنگ قرار می دهید، ستون های حائل افقی و زاویه دار را به هم وصل کنید.

نکته: از سنگهای سنگین مانند گرانیت، کوارتزیت، ماسه سنگ، سنگ آهک و سنگ آهک سخت برای پر کردن سبدها استفاده کنید. از اسلایدها، گنوس یا سرپانتین استفاده نکنید که خیلی شبیه هستند، ممکن است در جریانات آب قوی شکسته شوند و در نهایت ممکن است موجب سقوط آنها شود.

۲۰- وقتی سبد پر از سنگ می شود می توانید میله های آهن را از هر گوشه حذف کنید.

۲۱- بطری سبد را ببندید، لبه ها را بکشید و هر ۲۰ سانتی متر را با سیم فولادی گالوانیزه ببندید، با استفاده از قطعه ای از آهن برای یک اهرم که در شکل نشان داده شده است.

 

22- سبد را با اتصال بند های عمودی به درب بپوشانید.

۲۳- پس از قرار دادن و پر کردن کیسه اول، سبدهای خالی را با توجه به طراحی سازه گابیون به یکدیگر اضافه کنید.

(الف) پشت و توری های هر سبد جدید را به سبد های پر شده در موقعیت قبلی بکشید.

(ب) گوشه های جلو هر یک از سبدهای خالی را با استفاده از یک نوار آهن ۱،۵ میلیمتری تا زمانی که سبد راست و مربع است، بکشید. سپس آن را با نوار آهن به زمین و یا به زیر گابیون متصل کنید.

(ج) اتصالات را ببندید و سبد را از سنگ پر کنید. میله های آهنی درب را ببندید و بند های عمودی را ببندید.

۲۴- به همین طریق، سبد های خالی را ادامه دهید تا سازه گیبون تمام شود.

 

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه