طراحی فضای باز با انواع سازه گابیونی

طراحی فضای باز با استفاده از سازه گابیونی طرفداران بسیاری دارد که نه تنها محیطی دلنشین و جذاب را برای افراد مهیا می‌کند، بلکه با تلفیق گیاهان سبز و زنده، باعث حس آرامش و رفع استرس در روزهای پرتنش و پرمشغله خواهد شد؛ از این رو انتخاب گیاه مناسب برای محوطه سازی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بهتر است با حساسیت انجام شود. سبک‌های نوین فضا سازی این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید از محوطه‌ای که در اختیار دارید به بهترین شکل استفاده کرده و بهره لازم را از محیط ببرید.

اما نقش دیوار گابیونی، نیمکت گابیون و گلدان گابیون در فضاسازی چیست؟ اصلا گابیون چیست و چه تاثیری در معماری نوین دارد؟

گابیون چیست؟

گابیون سازه‌ای توری شکل در مدل‌های متنوع است که با عناصر طبیعی مانند: چوب، سنگ و … تلفیقی خاص ایجاد کرده و سبکی مدرن را ارائه می‌دهد. گابیون قدمتی چند هزار ساله دارد که با ابتدایی‌ترین مصالح قابل اجرا بوده و از ایام قدیم در ساخت و ساز بسیار کاربرد داشته است. اما در سال‌های اخیر از گابیون نه تنها در طراحی فضای سبز به صورت گسترده استفاده شده است، بلکه این سازه را در سد سازی، حصار کشی، دیوار کشی، جاده سازی، موج شکن و سایر موارد استفاده می‌کنند. اما کاربرد دکوراتیو گابیون پیشرفتی چشمگیر داشته است و همین امر باعث شده تا در فضا سازی باز یا محیط بسته از گابیون استفاده مفید شود.

در طراحی فضای باز و محوطه سازی از گابیون به عنوان دیوار کشی، مبلمان و نیمکت، کف سازی و ساخت انواع فلاور باکس یا گلدان گابیونی استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید با استفاده از گابیون محیط باغچه را به راحتی حصار کشی نموده یا حتی مبلمان و نیمکت گابیونی داشته باشید. برای این کار نیاز به طراحان حرفه‌ای دارید تا بتوانند از فضای موجود بهترین بهره را برده و فضاسازی مناسبی با سازه گابیونی برای شما طراحی نمایند.

انواع سازه گابیونی:

نیمکت و مبلمان گابیونی:

نیمکت و مبلمان گابیونی یکی از بهترین گزینه‌ها برای طراحی فضای باز بوده که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید علاوه بر ایجاد فضایی مناسب برای استراحت و نشستن، محوطه‌ای دلنشین داشته باشید. انواع نیمکت و مبلمان گابیونی بسیار مستحکم بوده و مقاومت زیادی دارند که با استفاده از چوب پلاستیک ساخته می‌شوند. ترکیب چوب و سنگ در مبلمان گابیونی بسیار بی‌نظیر بوده و فضایی مدرن را بوجود می‌آورد.

فلاور باکس یا گلدان گابیونی:

گلدان گابیونی ایده‌ای خلاق و مدرن در فضا سازی به شمار می‌آید که می‌توانید با استفاده از آن، گیاهان دلخواه و مورد علاقه‌تان را به راحتی در محوطه پرورش دهید؛ علاوه براین محیطی خاص داشته و تلفیقی جداب را با استفاده از انواع گلدان گابیونی خواهید داشت. فلاور باکس گابیونی در مدل‌ها و سایزهای متنوع قابل اجرا بوده و می‌توان درون آن را به راحتی با چوب یا سنگ پر کرد.

آبنما و دیوار گابیونی
آبنما و دیوار گابیونی

حصارکشی با دیوار گابیونی:

می‌توانید از انواع دیوار گابیونی جهت حصار کشی باغچه در فضای باز استفاده نمایید؛ این کار باعث زیباتر جلوه دادن باغچه شما خواهد شد. ترکیب سنگ‌های متنوع در اجرای حصار کشی باغچه فضایی متناسب با محیط ایجاد می‌کند؛ حتی می‌توان از دیوار گابیونی جهت طبقه‌بندی باغ استفاده کرد. علاوه براین می‌توانید محدوده‌ای از فضای باز یا باغ خود را به راحتی با استفاده از دیوار گابیونی حفاظت نمایید. اجرای دیوار گابیونی علاوه براین که ایمنی مستحکم برای حفاظت از باغ و فضای باز شما به حساب می‌آید به آسانی می‌توان دیوار گابیونی را در طیف وسیع و با اندازه‌ای متفاوت اجرا نمود.

ایده‌ای خلاقانه به اسم نورپردازی گابیون

طراحان حرفه‌ای می‌توانند با نورپردازی مناسب سازه گابیونی، فضای دلنشین را برای شما ایجاد نمایند. نورپردازی صحیح انواع گابیون محیطی متفاوت را ایجاد کرده و تلفیق نور با سنگ یا سایر اجزای گابیون ایده‌ای بسیار خاص است. طراحان می‌توانند داخل گابیون را نورپردازی کرده و به این ترتیب موجب جذابیت دو چندان سازه گابیونی شوند. همچنین می‌توانید از فانوس، شمع یا مکعب‌های دکوراتیو در کنار سازه‌های گابیونی استفاده کرده و حسی صمیمی و گرم ایجاد نمایید. به هر حال گابیون یا تور سنگی ایده‌ای نوین در طراحی فضای باز یا بسته بوده که با کمی خلاقیت می‌توانید جذابیت سازه گابیونی را ارتقاء دهید.

از مزیت‌های تورسنگی یا گابیون می‌توان به نصب و اجرای راحت آن اشاره نمود که البته باید توسط متخصصین این کار انجام شود. با توجه به این که انواع سازه گابیونی با استفاده از منابع موجود در طبیعت اجرا خواهد شد، از لحاظ هزینه‌ای سازه‌ای مقرون به صرفه نسبت به سایر مصالح مرتبط با محوطه سازی خواهد بود. حتی می‌توان از مواد بازیافتی یا بطری‌های شیشه‌ای که دیگر استفاده‌ای ندارد، جهت پرکردن گابیون استفاده کرد. همچنین انواع سازه گابیونی از استحکام بالایی برخوردار بوده و سالیان طولانی با همان شکل اولیه باقی خواهد ماند.

گذاشتن یک دیدگاه