گابیون بندی چیست؟

حصار گابیونی

آیا دیوار گابیونی به فونداسیون احتیاج دارد؟

سازه‌های گابیونی، چه دیوار گابیونی و چه نرده‌ گابیون، نیازی به پایه بتونی ندارند با این حال، نیاز به کار زیر سطح و زیر سازی استاندارد دارند که در غیر این صورت، هر قدر سنگین باشند، سرنگونی آن‌ها آسان خواهد بود.

نحوه ایجاد فونداسیون به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله مواد مورد استفاده در دیوار، خواه از آن برای حفظ یا حصار، وضعیت سنگ فرش مکان و موارد دیگر استفاده کنید، قبل از تعویض آن با یک پایه سخت‌تر، در صورت وجود سطح خاک نرم را بردارید.

دیوار گابیونی

اگر دیوار را برروی بستر می‌سازید، پس فقط ۲۵ میلی‌متر پایه نیاز دارید. دیوار گابیون برخلاف بسیاری از دیگر دیوارها، نیازی به پایه بتونی ندارد.

برای مصالح سنگین‌تر ممکن است، یک گابیون پایه دوجداره در زیر سازه اصلی به منظور بهبود پایداری دیوار استفاده شود.

در بعضی موارد، از این روش در مکان‌هایی استفاده می‌شود که زیر خاک نرم‌تر باشد به طوری که وزن دیوار به طور مساوی برروی آن توزیع شود.

دیوار گابیون سبک و کوچک‌تر نیازی به آزمایش کامل خاک ندارد، اما اگر دیوار گابیون یا حصار بزرگ‌تر و سنگین‌تری را بنا می‌کنید، باید مطمئن شوید که متخصصان استحکام تحمل زیرزمین را بررسی می‌کنند.

هزینه دیوار گابیونی

هزینه دیوار گابیون می‌تواند با توجه به طرح و مساحت در نظر گرفته شده، بسیار متفاوت باشد.

بخش اعظم هزینه دیوار گابیون به مواد شما برای ساخت آن بستگی دارد. بنابراین بدون در نظر گرفتن پرکننده سنگ، می‌توانید به نسب سلیقه و مساحت، قیمت‌های متفاوت و مناسبی در هر متر از دیوار گابیون داشته باشید.

دلیل این امر بسیار متفاوت است زیرا انواع مختلف دیوار وجود دارد که بر حسب قطر، وزن و مواد سیم همگی می‌توانند عاملی در قیمت دیوار گابیونی باشند.

سازه‌های گابیونی در مقایسه با سایر گزینه‌های دیوار نگهدارنده، دارای ظاهر بی‌نظیر بوده و سبکی مدرن دارند که همین دلیل دیوار گابیون را به یک انتخاب محبوب در بین باغداران و طراحان مناظر تبدیل می‌کند.

حصار گابیونی

نحوه اجرای دیوار گابیونی و نرده گابیونی در باغ

قبل از شروع کار در ساخت دیوار گابیونی یا حصار گابیونی، باید تحقیقات خود را انجام دهید. این که آیا از آن به عنوان حصار، دیوار نگهدارنده یا دیوار تزئینی استفاده می‌شود یا خیر.

همچنین اینکه شما به یک پایه ضخیم‌تر نیاز دارید یا اینکه باید زیر خاک را جایگزین کنید.

علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که از چه ماده‌ای برای پر کردن دیوار گابیونی استفاده می‌کنید، شما باید نوع دیوار و روند ساخت را انتخاب کنید که حداکثر امنیت دیوار را تضمین می‌کند.

ابتدا باید زمین را برای دیوار گابیونی سبک‌تر آماده کنید، این به سادگی می‌تواند به معنای از بین بردن خاک سطحی باشد تا فضای کافی برای پایه دیواره داخل زمین ایجاد شود.

اگر خاک زیرزمینی نرم‌تری دارید، ممکن است مجبور شوید مقداری از آن را برداشته و جایگزینی آن را با یک پایه سخت‌تر نیز انجام دهید.

اگر در حال ساخت حصار هستید، ممکن است به پایه‌های بتونی احتیاج داشته باشید و یا یک دیوار گابیونی گسترده‌تر در پایه ایجاد کنید تا بار دیواره خود را بهتر جذب و توزیع کنید؛ با این حال، وقتی کار مقدماتی را انجام دادید، بنا کردن دیوار گابیونی آسان است.

اگر این دیوار یا حصار بلندتر باشد، ممکن است مجبور شوید با یک متخصص مشورت کنید که آیا برای جلوگیری از سرنگونی آن به یک طرف دیگر نیز به پشتیبانی جانبی نیاز دارید یا خیر.

پس از ساختن حصار مخصوص دیوار گابیونی، پر کردن آن با سنگ‌ها، آجرهای شکسته شده یا هر ماده دیگری که ممکن است برای دیوار انتخاب کرده باشید، به آسانی انجام گیرد.

برای مواد بزرگ‌تر مانند سنگ یا آجر، این امر می‌تواند زمان بر باشد، اگر دیوار ضخیم‌تری می‌سازید، می‌توانید از سنگ و آجر برروی لایه بیرونی نیز استفاده کنید، اما داخل آن را با سنگ‌های کوچک‌تر پر کنید تا در زمان صرفه جویی شود.

پس از ساخت کامل دیوار گابیون، باید سریعا آن را با آب یا پارچه تمیز کنید، با این کار به سادگی اطمینان حاصل می‌کنید که گرد و غبار و مواد زائد، همه در حال پاک شدن است و یک دیوار گابیونی صاف و تمیز به جای مانده است.

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه