گابیون دیوارسنگی

دیوار گابیونی چیست؟

دیواره های گابیون یا تورسنگ سازه های گرانشی هستند که بطور قابل توجهی انعطاف پذیر، سازگار با محیط زیست، مقرون به صرفه، نفوذپذیر، و از نظر زیبایی شناسی دلپذیر می باشند. این سازه می تواند به صورت پله ای یا صاف ساخته شود.

اصطلاح گابیون کلمه ای لاتین و ایتالیایی به معنی قفس است. قفس ها پر از سنگ و سایر مصالح ساختمانی شده و به گونه ای تنظیم شده اند که دیوار گابیون را تشکیل دهند.

مواد پر کننده ی دیوارهای تورسنگ:

انتخاب سنگ بسیار مهم است زیرا عملکرد دیوار بر اساس آن بنا شده است. طراحی دیوار گابیونی بستگی به انبوه مواد پرکننده دارد و عوامل مختلفی وجود دارد که باید در هنگام انتخاب پرکننده در نظر گرفته شوند:

  • درجه پر شدن: از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا به کاهش حفره های کوچک و در نتیجه جلوگیری از ته نشینی کمک می کند. پر کردن درجه بندی شده گابیون بین ۱۰۰ میلی متر تا ۲۰۰ میلی متر برای استفاده با قطر اسمی ۶ درصد کوچکتر یا بزرگتر طبیعی است.
  • زاویه ی پر کردن: زاویه ی پر کردن بسیار مهم است که اتصال را افزایش می دهد و تغییر شکل چهره دیواره را کاهش می دهد. پرکننده گرد (سنگ گرد): در مقایسه با سنگ های زاویه دار، دارای انسجام کمتری هستند. بنابراین، ممکن است از یک مش قوی تر برای آن استفاده شود.

در صورت استفاده از پرکننده ی پرهزینه، می توان از دو نوع مواد پرکننده برای دیواره گابیونی استفاده کرد. پر کننده ی پر هزینه در جلوی دیوار و کم هزینه در پشت آن.

نحوه گابیون بندی
نحوه گابیون بندی

طراحی دیوار گابیون

دیوار گابیونی به همان روشی که دیوار نگهدارنده گرانش طراحی شده است، طراحی می شود. واحدهای دیواره ی تورسنگی به عنوان یک توده منسجم برای اهداف طراحی در نظر گرفته می شوند.

نیروهای اصلی که روی دیوار کار می کنند فشار جانبی زمین در قسمت پشت و نیروهای عمودی است که همان وزن دیوار است که نیروی دوم برای مقاومت در برابر نیروی قبلی استفاده شده است.

بررسی لحظه واژگونی

واژگون شدن نوعی از خرابی است که ممکن است در اثر نیروی فعال فشار زمین رخ دهد. بنابراین، این امر باید در لحظه ی مقاومت در برابر واژگون شدن که توسط وزن دیوار و سایر نیروها تولید می شود، پیشگیری گردد. مهندسین این مسئله را با استفاده از اصول استاتیکی رفع می کنند.

کاربری های دیوار گابیونی

به طور کلی کاربری های دیوار گابیونی در موارد زیر یافت می شوند:

  • ساختارهای دیواری نگهدارنده
  • پوشش و حفاظ رودخانه و کانال
  • حفاظت از جاده
  • حفاظت از خاک
  • حفاظت از پل
  • روکش های معماری برای دیوارها و ساختمان ها

مزایای تورسنگ

گابیون ها از یک سبد مش مستطیل شکل از جنس استیل تشکیل شده اند که از سنگ های کوچک پر می شوند و بخشی را تشکیل می دهند که می تواند در یک دیواره ساخته شده قرار گیرد. ده ها گابیون را می توان در هم قفل کرد و روی یکدیگر قرار داد. عملکرد آن ها به عنوان مانعی در تاخیر و کندی فرآیندهای فرسایش ناشی از آب یا نشت بیش از حد در دامنه های شیب دار یا خفیف جالب توجه است. گابیون ها دارای چندین مزیت مفید برای محیط زیست هستند.

دیوار گابیون
دیوار گابیون

حمل و نقل و ساخت و ساز

مصالح ساختمانی دیوارهای گابیونی دارای حمل و نقلی آسان به مکان ساخت، تخلیه بار و قرار گیری راحت می باشند. پر کردن سنگ در اندازه ها و رنگ های متنوعی انجام می گیرد تا حجم و طرح هر دیوار را در جای خود چشم نواز باشد، و این باعث می شود تا برای هر کار، طرحی خاص ارائه شود. گابیون ها می توانند در امتداد یک دیوار، تشکیل کناره ای برای رودخانه ها و تقویت تپه ها در مناطق ساحلی قرار گیرند. قسمت های بالای دیوارهای تورسنگ می توانند برای تطابق با هر نوع تغییر در منظره، باریک شوند. سرعت ساخت و ساز در دیوار گابیونی بالاست.

استقامت

دیوارهای گابیون به دلیل انعطاف پذیری در ساخت مش سیم، در برابر شکست و جداسازی مقاوم هستند. آن ها می توانند موج مکرر و جریان را بدون تجزیه تحمل کنند. ماسه سنگ ها و سنگ های بکار رفته در ساخت گابیون از نظر محیط زیست، طبیعی هستند و می توانند سال ها سایش در اثر فرسایش بوجود آمده توسط آب را تحمل کنند. سیم گالوانیزه مورد استفاده در مش در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است.

کاربرد

از دیوارهای تورسنگ می توان در شکل گیری دیوارهای استخر و سد و همچنین روکش فلزی برای سازه های ساختمانی استفاده کرد. درپوش های سیمانی را می توان در بالای دیوارهای گابیونی قرار داد، شبیه به مسیرهایی که در بالای سازه های دیواری قرار دارند. گابیون ها می توانند برای تثبیت شیب، رودخانه ها و کانال های زهکشی از بستر بهم متصل شوند. آن ها در برابر لغزش ها و سراشیبی های تپه و گل محافظت می کنند، که در آن لایه ها سست هستند و پایه ی ریشه ای ندارند. دیوارهای گابیون در برابر طوفان و فرسایش موج در سواحل و بالا آمدگی جزر و مد نیز از محافظان بسیار خوب می باشند.

زهکشی

با توجه به سنگ ریزه و ماسه ها در ساخت دیوارهای گابیونی، نفوذپذیری مناسب باقی می ماند و امکان تخلیه طبیعی کافی رواناب را فراهم می آورد؛ در حالی که با شکستن آن و پراکندگی فشار بر روی منطقه وسیعی، سرعت آب را کاهش می دهد.

 

میتونید با مشاوران شرکت (سنگتوری) (۸۸۷۹۳۳۸۹-۰۲۱ یا ۸۸۷۹۳۶۲۸-۰۲۱) درمورد خرید انواع سنگ،تورسنگ و قفس گابیونی و.. تماس بگیرید تا اصولی و حرفه ای راهنماییتون کنیم.

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه