گابیون قدمتی هزارساله دارد!

دیوارهای گابیون که در جنگ داخلی به کار رفته می تواند به باغ شما جلوه ای ویژه ببخشد

گابیون یک سازه بسیار قدیمی است. این نام عجیب از زبان ایتالیایی “قفس” گرفته شده است که ساختار اولیه دیوار را توصیف می کند. قفس از سیم جوش داده شده یا مش سیمی ساخته شده است. این “باکس” پر از سنگ یا قلوه سنگ است، یا هر ماده مناسب که در محل موجود است. این همان چیزی است که گابیون ها را برای منطقه ای خاص و برای افرادی که در منطقه ی بیابانی زندگی می کنند و از قبل با سنگ غرق شده اند و در بودجه نیز مشکل دارند، با ارزش می کند.

اولین قفس گابیون از شاخه های بید بافته شده ساخته شده بود، که بیشتر شبیه یک سبد غول پیکر بود. این ها توسط ارتش های رومی ایجاد شده و تا زمان جنگ داخلی نیز مورد استفاده قرار گرفتند. سازه های میدان گابیونی بافته شده از سربازان در فضای باز محافظت می کردند یا توپخانه را برای مسافت بالاتر می ساختند. پس از آن سنگ ها، خاک و زباله در میدان نبرد تجزیه می شدند.

گابیون بندی
گابیون بندی

ساختار گابیون یا تورسنگ

از نظر ساختاری، اجرای گابیون ها متفاوت هستند زیرا نیازی به هیچگونه پایه ندارند. بیشتر آن ها درست در بالای سطح بسته بندی شده و مسطح ساخته شده اند، بنابراین نیازی به فرو رفتن در بستر یا تخته سنگ نیست. در اصل از آن ها به عنوان دیوارهای نگهدارنده در ارتباط با نوار ساحلی و رودخانه استفاده می شد تا آسیب های زیاد در آب را کنترل کرده و از آب کاری خودداری کنند.

در صورت خطر قرار گرفتن در معرض آب زیاد، دیوار گابیونی اقدام به نگه داشتن سواحل و لایه های خاک با یک توده، با وزن زیاد خود تا حدودی انعطاف پذیر عمل می کند. بر خلاف بلوک یا بتن، که یک سازه محکم است، یک دیوار نگهدارنده گابیونی می تواند با زمین حرکت کند. این ها به مراتب کمتر در معرض تخریب آب سیل قرار دارند. بتن بازیافت شده باعث می شود دیوارهای نگهدارنده گابیون یک راه حل سبز برای فرسایش خطوط ساحلی باشد.

نقطه ضعف تورسنگ

تنها ضعف دیوارهای گابیونی در طول عمر سبد سیمی است که در نهایت ممکن است زنگ زده شود که این امر با کمترین میزان بارندگی در نواحی بیابانی کندتر می شود. با افزایش محبوبیت و گزینه های رنگی شبکه های مایع با پوشش پودری، می توانید برای ساخت سازه های گبیونی در آب و هوای مرطوب، عمر طولانی را برای این سازه داشته باشید. هنگامی که پوشش گالوانیزه در نهایت قهوه ای زنگ زده می شود، آن ها حالتی قدیمی را به خود می گیرند و در چشم انداز طبیعی محو می شوند.

تورسنگی
تورسنگی

گابیون و محیط زیست

یک دیوار نگهدارنده گابیونی یک سازه ی پر منفذ است که از طریق آن می توان رواناب را به جای جهت دادن به سمت انتها یا بالای دیواره، مجبور به عبور کرد. با گذشت زمان، ذرات خاک در شکاف بین تکه ها قرار می گیرند و باعث می شود هر سال آن ها منسجم تر شوند. جمع شدن خاک در شکاف های سطحی آن ها، ظار را عالی می کند زیرا می توانند از حیات گیاه حمایت کنند. گابیون های قدیمی تر می توانند اجتماعی از داوطلبان گیاهان بومی را دریافت کنند که گابیون ها جایگزینی برای زیستگاه این گیاهان می شوند. با گذشت زمان، گابیونی که تبدیل به کلونی گیاهان شده و یا به زیبایی کاشته شده است می تواند به یک فرصت باغبانی تغییر یابد.

گابیون ها همچنین می توانند برای زندگی گیاهان رونده در دیوارهای نگهدارنده طراحی شوند که نسبت به دیوارهای بلوکی یا بتونی برای رشد آن ها راحت تر به نظر می رسند. ریشه های گیاه می توانند به دیواره ها کمک کنند تا ده ها سال آینده به هم نزدیک بمانند، و ممکن است روزی در هنگام خراب شدن یا انحراف قفس، آن را در جای خود نگه دارند.

دیوارهای گابیونی می توانند به هر اندازه ی دلخواه شما باشند: از ارتفاع دیواره های جلویی تا صندلی، تا یک پارتیشن.

میتونید با مشاوران شرکت (سنگتوری) (۸۸۷۹۳۳۸۹-۰۲۱ یا ۸۸۷۹۳۶۲۸-۰۲۱) درمورد خرید انواع سنگ،تورسنگ و قفس گابیونی و.. تماس بگیرید تا اصولی و حرفه ای راهنماییتون کنیم.

 

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه