گابیون و تاریخچه آن

گابیون، یادگاری از دوره پارینه سنگی

توری سنگ ها اولین چیزی که در موردشان در همین ابتدا مطرح می شود این است که آخر مگر چیزی از دوران پارینه سنگی ممکن است وجود داشته باشد که به درد انسان امروزی بخورد؟ انسان ها با زندگی در دوره ای که هر چیزی را که بخواهد می تواند طراحی و تولید کند چطور ممکن است از دوران کهن هنوز استفاده کند؟سنگ توری آن چیزی است که انسان امروزی به یادگار از بزرگ جد خودش نگاه داشته. این نگهداری نیز بخاطر حس دوستی و صرف یادگاری نیست. مسلما فواید و مزیتی داشته است که چیزی تحت عنوان تورسنگی امروزه مورد استفاده قرار میگیرد. اما سنگ توری یا گابیون چیست؟

تورسنگ در کجاها به درد میخورد و اصلا در چه زمینه ای کاربرد دارد؟ در این مقاله قصد داریم به این سوالات بپردازیم و با پاسخ دادن به آن کم کم متوجه خواهیم شد که انسان هرچه پیشرفت بکند و وسایل جدید اختراع و کشف کند باز همچنان نیازمند روزگار کهن خود است و از آن وام میگیرد.

شومینه سنگی
شومینه سنگی

گابیون یا قفسه ای از سنگ

وقتی می گوییم گابیون از دوره پارینه سنگی است. پس مواد تشکیل دهنده آن بسیار محدود می شود. زیرا در آن دوره آب، گوشت و پوست حیوانات و استخوان های آن ها، چوب و سنگ تنها ابزار و مواد در دسترس انسان ها بوده است. بنابراین تورسنگی چیزی باشد که پایه اصلی آن را یکی از این مواد تشکیل دهد.

قبل از باز کردن کلمه سنگ توری ذکر این نکته خالی از لطف نیست که انسان امروزی هر چه که دارد به نوعی با پایه ای از گذشته است. اما این را می توان خود گذشته دانست زیرا تفاوت چندانی نکرده است و تنها تفاوتش شاید استفاده از متریال های مختلف برای قفس آن می باشد.

احتمالا تا اینجا مقاله سایه روشنی از این سازه را توانستید تصور کنید. در یک جمله تعریفی از سنگ توری اگر بخواهیم ارائه دهیم :

با این حساب احتمالا متوجه شدید که گابیون ها در صنعت ساختمان و دکور و این چنین چیزها کاربرد دارد. که کاملا درست حدس زدید البته کمی باید به این زمینه ها اضافه کرد. به طور مثال در صنعت سد سازی و راه سازی یا حتی مبل سازی نیز می توان از آنها استفاده کرد.

اما ساخت گابیون چگونه است؟ آیا ریختن سنگ در توری فلزی کافی است؟ در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

میز و صندلی گابیونی
میز و صندلی گابیونی

ساخت گابیون بر اساس نیاز

از سنگ توری ها در موارد بسیاری استفاده می شود. یعنی در کلام بهتر هرجا که تصور کنید یک نما بتوان استفاده کرد می توان از گابیون در آن جا استفاده کرد. بجای هر دیواری ( کمتر دیوار حامل منظور است) می توان از آن ها استفاده کرد.

قبل از ادامه دادن این ماجرا می خواهم یادآور موضوعی باشم. در پی ساختمان ها احتمالا می دانید که از سنگ ها استفاده می کنند. یعنی ساختمان ( معمولا ویلایی یکی دو طبقه نه آپارتمانی ) با تمام وزنش بر روی سنگ هایی که در پی قرار گرفته، قرار میگیرد.از این رو می توان حدس زد سنگ ها در کنار هم دیگر می توانند نیروی خوبی تحمل کنند و چه بهتر با سیمانی محکم تر در کنار هم قرار بگیرد.

در واقع بیشترین اهمیت در ساخت این محصولات را می توان در نحوه بسته شدن و توری زدن آن دانست. گرچه بدنه اصلی را سنگ تشکیل می دهد اما قسمت اتصالی و نحوه ایستادن و حفظ تعادل و تحمل نیرو و.. را نحوه بستن توری مشخص می کند. به طور مثال دیوار تورسنگی می تواند صرفا یک دیوار تزئینی باشد و باید تنها تعادل خود را حفظ کند از این رو باید پهن تر ساخته شود. این دیوار گابیونی می تواند در حیاط و برای جداسازی قسمت های مختلف در حیاط یا باغ استفاده شود.

تور سنگ برای طراحی
تورسنگ برای طراحی

چرا به گابیون ها نیاز داریم ؟

تا اینجا کم و بیش با تورسنگ ها و نحوه ساخت آن آشنا شدیم. و دانستیم گستره استفاده از این صنعت بسیار بالاست. اما چرا واقعا استفاده و گستره کاربردی این سنگ توری ها به این اندازه بالاست و به نوعی دارای محبوبیت هستند؟

چند علت را می توان برای سوال بالا جست و جو کرد. اول اینکه اصلی ترین ماده تورسنگ را، سنگ تشکیل می دهد. سنگ خالی، نه فراوری شده مانند مرمر. سنگی که از هر کجای طبیعت می شود پیدا کرد و از آن استفاده کرد.

بنابراین دسترسی به ماده اصلی آن بسیار راحت است و از آنجایی که هزینه هایی مثل تولید و کارگر و بسته بندی و… بر آن محسوب نمی شود قیمت تمام شده آن بسیار پایین می باشد.

اما ممکن است کسانی که همواره به چیزهای لوکس علاقه مند هستند و توانایی مالی بالایی دارند به جای استفاده از سنگ های معمولی  اما زیبا روی به زیور آلات ببرند و از سنگ های خاص برای گابیون خود استفاده کنند مانند طلا و یا نقره و یا زمرد و …

باور کنید همچنین انسان هایی ممکن است پیدا شود و بخواهد از این امکان استفاده کند. ما در اینجا قصد داریم و ترغیب به این کار کنیم و نه توهین به کسانی که این مدل از زیبایی را دوست دارند.

 

استفاده از گابیون در خانه

مورد دیگر برای علت استفاده از سنگ توری ها به وفور می توان مقاومت بالای سنگ ها دانست. سنگ جنسی است که سال ها طول می کشد تا به مقداری کمی از آن تبدیل به خاک شود و البته کمتر فرسایش می گیرد.

در برابر هر بلایی مقاوم است و بسیار به ندرت شاهد این هستیم که سنگ بشکند و یا خورد شود ( به صورت طبیعی). بنابراین چرا نباید از متریالی که انقدر محکم است. نه زنگ میزند و نه خورده میشود. به هیچ مراقبتی نیاز ندارد و مهم تر از همه هر روز که بگذرد مانند روز اول است و اگر کمی شانس بیاورید ممکن است زیباتر نیز به نظر بیاید.

مورد دیگر این که سنگ یک بچه از طبیعت است. طبیعی است. هیچ ماده شیمیایی و غیره ندارد. واقعا حس و حال طبیعت را دارد و داشتن آن باعث حس آرامش می شود.

از طرفی چون رنگ طبیعی خودش می تواند بسیار زیبا باشد بنابراین نیازی هم به رنگ آمیزی ندارد. سنگ ها در توری که قرار گرفته اند مانند پرنده ای در قفس زنده هستند و با هم دیگر نفس می کشند و این زنده بودن حس زیبایی به انسان و کسانی که در آن محیط زندگی میکند می دهد.

بنابراین در این جا سعی شد با گابیون ها آشنایی مختصری پیدا کنیم و بدانیم چرا در هر جا و مکان و صنعتی می توان از آنها استفاده کرد.

………

نتیجه

برای اجرای گابیون به زیباترین شکل ممکن نمی‌توان سراغ هر شرکتی رفت. به خصوص که این روزها تعداد شرکت‌های مدعی تولید گابیون مقاوم بالا رفته است؛ اما در حقیقت خبری از کیفیت نیست.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب قطعی، انواع گابیون و طرح‌های اجرا شده آن را توسط شرکتی که قصد دارید با او کار کنید، به خوبی بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید. مشاوره با کارشناسان شرکت سنگتوری می‌تواند ضروری‌ترین نکاتی را که باید از دانستن آن‌ها باخبر شوید، در اختیارتان قرار می‌گذارد و پروسه تصمیم‌گیری را برایتان آسانتر خواهد کرد.

میتونید با مشاوران شرکت (سنگتوری) (۸۸۷۹۳۳۸۹-۰۲۱ یا ۸۸۷۹۳۶۲۸-۰۲۱) درمورد خرید انواع سنگ،تورسنگ و قفس گابیونی و.. تماس بگیرید تا اصولی و حرفه ای راهنماییتون کنیم.

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه