گابیون و مقاوم سازی سازه به کمک آن

گابیون هنری تثبیت شده که هزاران سال قدمت دارد.

کاربرد سازه های گابیون یا تورسنگ یکی از پایدار ترین روشهای ساخت و ساز در عمل تا به امروز.

انعطاف پذیری طراحی های گابیون باعث می شود که این گونه از ساخت و ساز ها برای پروژه های ساختمانی و یا معماری تا سازهای حائل با انبوه بسیار متنوعی برخوردار باشد.

لوئیس چین مدیر عامل شرکت سبدهای گابیونی و یک متخصص شناخته شده در این زمینه می گوید : وقتی فرایند پروژه فراتر می رود مانند پرتاب سنگ در یک جعبه است . در واقع ، این یک رشته مهندسی محیط زیستی بسیار ماهرانه است ، که این مزیت را دارد که می تواند از تکنیک های ساخت و نصب نسبتاً ساده ای استفاده کند که اغلب با مواد موجود فورا ترکیب شده و برای ایجاد راه حل های بسیار پایدار جهت افزایش استفاده کارگران می گردد ، و به همین موازات آن ، آموزش مهارت های توسعه و راه اندازی SMME.

تکنیک های طراحی و نصب بر عهده متخصصان رشته مهندسی عمران می باشد.

سبد گابیون طیف گسترده ای از محصولات گابیونی از جمله بستر رودخانه ها را فراهم می کند. شرکت ها همچنین یک سرویس طراحی ، ساخت و مدیریت پروژه و همچنین برنامه های آموزشی معتبری را ارائه می دهند که ترکیبی از دستورالعمل های عملی در کلاس و در محل برای پیمانکاران مشتاق ، و از جمله نحوه قیمت گذاری قراردادها است.

شرکت سنگتوری همچنین در تهیه منابع سنگ خاص از طریق تأمین کنندگان تأیید شده تخصص دارد تا از کیفیت مناسب و پایان کار اطمینان حاصل کند.

دیوارهای نگهدارنده یکی از فعالیتهای اصلی شرکت تجاری سنگتوری است که بسته به نیاز شما ، معمولاً از ۱ متر به بالا متغیر است.  هرچه ارتفاع دیوار بالاتر باشد ، پایه گسترده تر است ، این یکی از معدود محدودیت های طراحی است که هنگام کار در محدوده یک ساختمان یا پروژه راه سازی اعمال می شود.

کامل کردن نصب دیوارهای شاخص توسط سازه های گابیونی در یکی از پروژه های تهران تکمیل شده است . این پروژه با ارتفاع ۱۱ متر و عرض پایه ۵ تا ۶ متر به پایان رسید .

هزینه دیوار گابیونی
هزینه دیوار گابیونی

استفاده خلاقانه از گابیون ها برای ایستا نگه داشتن پایه های تلفن در یک پروژه در پارل، کیپ غربی (آفریقای جنوبی)

گابیون بندی
گابیون بندی

نصب بخش های برای ساختار دیوار نگهدارنده سبد گابیون با ماسه سنگ یک عنصر زیبایی شناختی را ایجاد می کند .

 

تاسیسات گابیون ها پایه و اساس خود را به تنهایی تشکیل می دهند ، بنابراین نیازی به پایه بتونی نیست. همچنین از نقطه نظر استحکام و انعطاف پذیری ، سبد تورسنگی ها به طور طبیعی هر نوع نشستی را میرا می کنند که به ویژه در شرایط خاک رس مفید است که برای رفتارهای غیرقابل پیش بینی و فصلی و انبساط و انقباض کارآمد می باشد .

استفاده از مواد و متریال های موجود برای تورسنگ

این واقعیت که می توان از مواد موجود در محل برای پر کردن سازه ی گابیونی استفاده کرد مزیت بسیار مهمی است و موجب صرفه جویی در هزینه واردات سنگ سفید می شود . حتی می توان از زباله های ساختمانی استفاده کرد ، که این امر برای ساخت کم هزینه طیف گسترده ای از سازه ها ، گزینه ای مناسب محسوب می شود. ما همچنین از معمارانی که با خانه های سازگار با محیط زیست و چوب پلاستیک سرو کار دارند جویا شدیم که گابیون ها برای طراحی های داخلی و خارجی ، برای هر دو مورد چه برای بازار لوکس ، و چه برای خانه های کم هزینه قابل استفاده و اجرا خواهد بود .

این به موازات بازار سنتی گابیون می باشد جایی که ما درگیر تامین محصولات برای پروژه های خصوصی و یا دولتی می باشیم.

سازه تورسنگی
سازه تورسنگی
دیوارهای گابیون جایگزین ابتکاری برای خانه های کم هزینه را ارائه می دهد.

از مش شش ضلعی تا مش جوش داده شده

یکی از انتخاب های محبوب مهندسان عمران این است که به طور سنتی از سنگ توری های مش بافته شده برای نصب استفاده کنند .و همزمان انتخاب سنگ توری ساخته شده با جوش جهت استفاده در بحث سازه و یا عمرانی مصرف دارد . برخلاف ظاهر شش ضلعی محصولات بافته شده گابیون های مش جوش داده شده به شکل مربع هستند .

مش جوش داده شده همچنین جذابیت زیبایی بیشتری دارد

طراحی مربع شکل گابیون ها تحمل سفتی زیاد و ظاهری یکدست را ممکن می کند و این محصول را به خوبی در ساخت و سازها و برنامه های معماری مناسب می سازد. با این حال ، برای اقدامات متقابل فرسایش رودخانه ، جایی که اغلب مشکلات بنیادی و حرکت خشت های نرم وجود دارد ، مش بافته شده تنها گزینه ی مناسب است .کماکان مش جوش داده شده به دلیل سفت بودن در این برنامه شکست می خورد.

از نظر استانداردهای SABS ، تحمل طول مش به طور معمول ۱۰٪ است که با مش جوش داده شده ، به راحتی تا حدود ۱۰ میلی متر قابل دستیابی است ، اما نه با مش بافته شده که می تواند ۲۰۰ میلی متر از سبد ۳ تا ۴ متر طول بدست آید .

محوطه سازی با گابیون

مهمترین مسله ای که در منطقه نصب گابیون باید در نظر گرفته شود تکنیک بستن سنگ توری است . که با ارتفاع بیشتر دیوارها و افزایش متعاقب فشار بارهای پایه ، اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

اگر پنل ها به درستی در کنار هم قرار نگیرند ، این نیروی کششی روی مش می تواند به خرابی های ساختاری منجر شود. همیشه به همین دلیل مهم است که یک مهندس درگیر اینگونه پروژه ها می شود . این مسئله همچنین در مورد مدیریت فشار هیدرواستاتیک در پشت دیواره های گابیون صدق می کند.

نحوه اجرای تورسنگ
نحوه اجرای تورسنگ

ژئوتکستایل

اگرچه در این سیستم ها به طور طبیعی آب تخلیه می شود ، ولی با نسبت خالی حدود ۳۵٪ می توان با فرسایش مقابله کرد که با نصب یک ژئوتکستایل غیر بافته از نوع بیدیم بین دیوار و خاک ، شرایط را به حالت اولیه برگردانید.در مورد برخی خاک  ها باید گفت که این امر ضروری نیست و در واقع می تواند حتی غیر سازنده هم باشند .

ژئوتکستایل در این مورد مانع از زهکشی کارآمد می شود. با این حال در مواردی که ژئوتکستایل  مورد نیاز می باشد می توان از نوع ژئوتکستایل نواری با فیلتر مربع قفل شونده استفاده کرد .

که دیافراگم بزرگی را برای زهکشی موثر فراهم می کند. در صورت لزوم ، سیستم های زهکشی در پشت سازه های گابیونی نصب می شوند.

پیمانکاران همچنین می توانند مقادیر سنگ را با استفاده از پوشش های ژئوتکستایل کاهش دهند. توسعه کانال پیاده روی در کیپ تاون مثال بسیار خوبی است.

در اینجا ، تمام سیستم های کانال با گابیون های کنترل فرسایش پوشانده شده اند: سنگ توری ها از کیسه های ژئوتکستیل ماسه ای پر شده اند که در هنگام اشباع شدن به طور طبیعی کم می شوند. ما همچنین در بسیاری از تولیداتمان گیاهان بومی را در قسمت بالای سازه رشد می دهیم که واقعاً ظاهر و احساس طبیعی این اشکال هنری با محیط زیست را تقویت می کند.

میتونید با مشاوران شرکت (سنگتوری) (۸۸۷۹۳۳۸۹-۰۲۱ یا ۸۸۷۹۳۶۲۸-۰۲۱) درمورد خرید انواع سنگ،تورسنگ و قفس گابیونی و.. تماس بگیرید تا اصولی و حرفه ای راهنماییتون کنیم.

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه