گابیون چیست ؟

گابیون یک کلمه ی ایتالیایی به معنای قفس بزرگ است . گابیون به مش فلزی مشبک شکل شش ضلعی گفته می شود که که درون آن توسط سنگ پر شده است و اغلب کاربرد آنها دیوار حائل و المان زیباسازی فضاهای داخلی و خارجی می باشد . دیوارهای گابیون نیز می توانند در شکل مستطیلی، مربعی و استوانه ای شکل داده شوند.انواع گابیون مورد استفاده در این زمینه ، بستگی به معین بودن الزامات فرایند در زمینه ساخت و ساز و تعیین نوع صحیح گابیون از لحاظ هزینه و عملکرد را دارد . انواع گابیون که امروز از آنها استفاده می شود : سبدهای گابیون، بستر گابیون ، چیدمان گابیون و مش سیم های گابیون هستند .

سازه نگهدارنده گابیون چیست ؟

گابیون ها نوع خاصی از دیوارهای نگه دارنده باربر هستند که ساختاری سلول مانند دارند . به زبان دیگر این دیوارها قفس ها پیش ساخته شده از سیم های استیل با روکش روی هستند که داخل آنها با سنگ هایی به اندازه مناسب پر شده اند ، در صورت نیاز می توان به این سازه ها ویژگی های مکانیکی خاصی را نیز افزود. این سازه ها بر روی یکدیگر چفت شده اند و با سیم های روکش روی هم محکم می شوند . تنها عیب این سازه ها عمر محدود سبدهای فلزی آنها است.

این عیب که به ندرت رخ می دهد نیز با قرار دادن یک لایه دیگر از گابیون در زمان نیازو یا استفاده از سیم های ضد خوردگی قابل برطرف شدن است .

انتخاب مصالح مناسب ، در تولید سازه ای کارآمد ، نقشی به سزا دارد . خصوصاً انتخاب بافت سبد باید متناسب با نیاز های مکانیکی و مقاومتی مکان نصب بوده و خاصیت های تغییر شکل پذیری و غیر قابل حل شدن را دارا باشند. گابیون ها دارای ویژگی های تکنیکی و عملکردی خاص و منحصر بفرد هستند که در زیر آورده شده است.

گابیون ها سازه های تقویت شده ای هستند که قادر به مقاومت در برابر انواع مختلف فشار خصوصاً برش هستند ، سبد نه تنها قادر به تحمل سنگ های داخلی است بلکه به نوعی تقویت کننده تمام سازه نیز هست.

گابیون سازه های شکل پذیری هستند که برخلاف سایر سازه های جایگزین ، این ویژگی نه تنها باعث ضعیف شدن آن نمی شود بلکه باعث بهبود پخش بار در سطح سازه شده و همچنین با درگیر کردن تمام عناصر مقاوم به کار گرفته شده باعث ایجاد سازه های پیچیده و بسیار مقاوم می شود .

این سازه ها نفوذپذیرند و در نتیجه قابلیت جمع آوری و انتقال آب های زیرزمینی را دارند که دلیل اصلی عدم ثبات خاک است . این عملیات با فرآیند تبخیر که حاصل جریان هوا در بین فضاهای خالی سازه است ، تکمیل می شود .

گابیون ها سازه هایی دائمی و ماندگار هستند که نگهداری آنها غیر از مسائل مربوط به افزایش عمر آن ، تقریباً صفر است(مگر در محیط هایی با قدرت تخریب بالا ) بعلاوه ویژگیهای آنها به گونه ای است که تمایل بالا به وفق پذیری با شرایط طبیعی متعادل را دارا هستند . همچنین این سازه ها به سادگی قابل نصب بوده و نیازی به تجهیزات خاص و نیرو متخصص ندارند. این ویژگی در اتوبان ها ، رودها و بازسازیهای دریایی که ایجاد تغییرات پس از نصب لازم است ، اهمیت بالایی پیدا می کند.

با وجودی که هزینه تمام شده سازه گابیونی تقریبا نصف قیمت یک متر مکعب بتن است ، ولی از سنگ گرانتر است . پایداری این سازه نیز برابر با بتن و بسیار بیشتر از سنگ است . گابیون های بزرگ را می توان با تکه های سنگ بزرگ و طبیعی پر کرده و برای تثبیت جاده ها به کار برد. همچنین با قرار دادن در ردیف هایی از این سازه ها بر روی هم می توان دیوار کوتاهی ساخت که به دلیل وزن بالایشان تعادل خوبی دارند.

مشورت با حرفه‌ای‌ها

برای اجرای گابیون به زیباترین شکل ممکن نمی‌توان سراغ هر شرکتی رفت. به خصوص که این روزها تعداد شرکت‌های مدعی تولید گابیون مقاوم بالا رفته است؛ اما در حقیقت خبری از کیفیت نیست. پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب قطعی، انواع گابیون و طرح‌های اجرا شده آن را توسط شرکتی که قصد دارید با او کار کنید، به خوبی بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید. مشاوره با کارشناسان شرکت چوپکس می‌تواند ضروری‌ترین نکاتی را که باید از دانستن آن‌ها باخبر شوید، در اختیارتان قرار می‌گذارد و پروسه تصمیم‌گیری را برایتان آسانتر خواهد کرد.