تورسنگی یا گابیون در طراحی

گابیون در خانه

گابیون یا تورسنگ یک قفس مفتولی است که با سنگ پر می شود این سنگ ها بیشتر شامل سنگ رودخانه ای،قلوه سنگ،سنگ قلوه دکوراتیو،سنگ گرد گوشه،سنگ سفید،و.. میباشد سپس به طور معمول در حالت های ایستاده قرار می گیرد. یکی از کاربردهای گابیون استفاده دیواری شکل آن در خانه هاست. همچنین انواع تورسنگی می تواند در ساخت خانه ها نیز به منظور تقویت ساختار خانه بعد از شرایط زلزله استفاده گردد. در مناطقی که استفاده از مصالح مناسب سخت است استفاده از گابیون می تواند یکی از مناسب ترین روش ها باشد. همچنین اجرای گابیون می تواند مقرون به صرفه تر عمل کند،همینطور در روش های ساختمانی بعد از بلایای طبیعی اغلب تلاش می شود تا تأثیرات آن را با استفاده از بازسازی ساده کنند. به معنای دیگر تلاش می شود تا روندی که ناشی از آن بلایا بوده را برعکس کنند. با این حال در بسیاری از موقعیت ها این بازگشت به سادگی امکان پذیر نیست و روش های نوآورانه لازم است تا به حالت قبل بازگردد و همچنین بتوانیم ساختار بهتر داشته باشیم. استفاده از گابیون می تواند یکی از مناسب ترین راهها برای این منظور باشد.

طراحی گابیون

اصل هایی در مورد تورسنگ

همانطور که گفته شد گابیون یا تورسنگی قفسی مفتولی است که می تواند بصورت عمودی و به شکل دیوار قرار گیرد و سپس با مصالح مختلف که بطور عادی در ساخت دیوار استفاده می شوند پر شود. در برخی از خانه هایی که با گابیون ساخته می شوند طراحی شان به صورتی اصلاح شده است که به آنها اجازه می دهد که بار زیادی را تحمل کنند و قابلیت تکیه گاهی برای بارهای عمودی و افقی داشته باشند. برای اینکه بتوانیم ساخت گابیون را بصورتی موثر کنیم که تبدیل به دیوارهایی با تحمل بار شوند آنها باید:

  • عریض تر بنا شوند.
  • هم بصورت افقی و هم بصورت عمودی مفتول کشی شوند.
  • مصالح پرکننده باید مستحکم تر باشند تا فشار را به حداقل برسانند.
  • با استفاده از پوسته ی پلاستر هم در داخل و هم در خارج در مقابل آب و هوا حفاظت شوند.
  • بالای دیوار گابیون فشرده شود.

ابعادی در نظر گرفته شود که برای ۲ تا ۳ پنجره و دو در استاندارد جا داشته باشد.

فواید گابیون:

فواید تکنیکال تورسنگی ها این است که ماتریکسی از مش سیمی در سراسر بدنه ی دیوار ایجاد می کند که استحکام قابل توجهی به ساختمان می دهد که هم بصورت افقی و هم بصورت عمودی ساختارهای دیوار تبدیل به سازه ای مستحکم، بادوام و تقریباً با تخریب بسیار پایین می شود به علاوه نسبت به انواع دیگر ساختمان های با حجم کمتر، حجم دیوارها پوشش حرارتی برای ما فراهم می سازد که تغییرات آب و هوایی خارج از فضا را کم کرده و سطوح مناسب تر حرارتی را در داخل فضا امکانپذیر می سازد. با این وجود این روش فواید اجتماعی قابل توجهی نیز به همراه دارد که در آن فرآیند های ساختمانی نیاز به تبحر بسیار خاص و هزینه زیادی ندارد و می تواند در کشورهایی مثل ایران که دچار مشکلات اقتصادی می باشند از این سازه استفاده کنند. علاوه بر این هزینه های کلی ساخت و ساز در این سازه ها نیز در مقایسه با سازه های دیگر ارزانتر است.

ساخت گابیون

معیار طراحی ساختار :

از نظر ماهیت ، گابیون ها بلوک های مونولیتیک هستند. این قفس های مفتولی ظرفیت بالایی را ایجاد می کنند که مصالح سنگی را مانند یک بلوک نگه می دارد و وقتی که این بلوک ها بصورت عمودی و در کنار هم برای تشکیل دیوارها قرار می گیرند با حجم نسبتًا بالایشان پایداری زیادی را در مقایسه با ساختارهای دیگر به دست می آورند، از این رو بهتر است گابیون ها در سیستم های ساختاری تقریباً مسلط تر قرار گیرد.

با این وجود برای راحت کردن این مسائل میله هایی را به داخل گابیون و در بالای صفحه ی دیوارها وارد می کنیم تا مواردی مانند زیر را هم داشته باشیم:

  • به منظور افزایش تحمل بار در بالای بلوک گابیون و در نتیجه بالارفتن ظرفیت شکست بلوک ها
  • ایجاد ظرفیت پایداری در دیوار
  • ایجاد سطحی از شکل پذیری برای سیستم ساختاری و به حداقل رساندن بار لرزه ای

این می تواند پایه ای برای محاسبات طراحی لرزه ای باشد. بارهای جانبی (مانند طوفان و انواع لرزه ها) نیروهایی را در داخل و خارج صفحه ایجاد می کنند و ساختمان ها نیاز به سیستم هایی دارند که در مورد اول مقاومت کرده و مورد دوم را انتقال دهند.خوشبختانه استفاده از دیوار گابیونی در مقابل این نیروها بسیار پایدار است.

اجرای سازه گابیونی

تولید مصالح ساختمانی از قلوه سنگ ها :

ساختار قلوه سنگ ها از هر طرف فرق دارد و فرآیندی نیاز خواهد بود تا از انتخاب مصالح مناسب اطمینان حاصل کنیم. تحقیقات اولیه نشان دادند که بتون از دال ها و ستون ها برای گابیون ها مناسب می باشند و بتون پرکننده می تواند برای پوشش هم استفاده گردد. بعلاوه قلوه سنگ می تواند توسط دستگاه ها خرد شود و همچنین ماشین های خردکننده ی سنگ ساده هم می توانند در این امر کمک کنند و بعنوان بخشی از استراتژی کلی ساختمانی گابیون در نظر گرفته شوند.

 

نظر شما چیست؟ نظر خودتون را با ما در دیدگاه به اشتراک بگذارید؟
هم اینکه میتونید با مشاوران شرکت سنگتوری (۸۸۷۹۳۳۸۹-۰۲۱ یا ۸۸۷۹۳۶۲۸-۰۲۱) درمورد خرید انواع سنگ و قفس گابیونی و.. تماس بگیرید تا اصولی و حرفه ای راهنماییتون کنن.

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه