استفاده از گابیون سنگ برای مهندسی

تورسنگی سازه ای مهندسی

یکی از مهمترین موارد استفاده از گابیون یا تورسنگ به عنوان سازه نگه دارنده میباشد که به طور گسترده کاربرد دارد چرا که می تواند در زمان کوتاه به روشی به صرفه و قابل اطمینان، اطراف جاده را به پوشش دهد.

ساخت گابیون مدرن در اکثر سازه های نگه دارنده سطوح کاربردهای فراوانی دارند، از جمله در کارهای مهندسی هیدرولیک بعنوان پوشش ، بازگشت رانش زمین به شکل اولیه سازه های پشتیبان در کنار جاده ها، خاک ریز و دیوارهای سد مانند، مزیت این سازه ها نفوذ پذیری آنها است که باعث آزاد سازی فشار آب و در نتیجه پایداری بیشتری در سایزهای بزرگتر نسبت به یک تکه سنگ دارند. مزیت دیگر آنها در مقابل بتن ،انعطاف پذیری آنهاست که تکان های کوچک باعث تغییر شکل و یا از بین رفتن آنها نمی شود.

قیمت نصب گابیون

سازه نگهدارنده تورسنگی چیست ؟

تور سنگ ها نوع خاصی از دیوارهای نگه دارنده باربر هستند که ساختاری سلول مانند دارند . به زبان دیگر این دیوارها قفس ها پیش ساخته شده از سیم های استیل با روکش روی هستند که داخل آنها با سنگ هایی به اندازه مناسب پر شده اند ، در صورت نیاز می توان به این سازه ها ویژگی های مکانیکی خاصی را نیز افزود. این سازه ها بر روی یکدیگر چفت شده اند و با سیم های روکش روی هم محکم می شوند.

انتخاب مصالح مناسب ، در تولید سازه ای کارآمد ، نقشی به سزا دارد . خصوصاً انتخاب بافت سبد باید متناسب با نیاز های مکانیکی و مقاومتی مکان نصب بوده و خاصیت های تغییر شکل پذیری و غیر قابل حل شدن را دارا باشند. تولید گابیون دارای ویژگی های تکنیکی و عملکردی خاص و منحصر بفرد هستند.

تورسنگی ها سازه های تقویت شده ای هستند که قادر به مقاومت در برابر انواع مختلف فشار خصوصاً برش هستند ، گابیون بندی نه تنها قادر به تحمل سنگ های داخلی است بلکه به نوعی تقویت کننده ای برای تمام سازه هم میباشد.

گابیون سازه های شکل پذیری هستند که برخلاف سایر سازه های جایگزین ، این ویژگی نه تنها باعث ضعیف شدن آن نمی شود بلکه باعث بهبود پخش بار در سطح سازه شده و همچنین با درگیر کردن تمام عناصر مقاوم به کار گرفته شده باعث ایجاد سازه های پیچیده و بسیار مقاوم می شود.

قیمت نصب گابیوناین سازه ها نفوذپذیر میباشند و در نتیجه قابلیت جمع آوری و انتقال آب های زیرزمینی را دارند که دلیل اصلی عدم ثبات خاک است . این عملیات با فرآیند تبخیر که حاصل جریان هوا در بین فضاهای خالی سازه است ، تکمیل می شود.

تورسنگ ها سازه هایی دائمی و ماندگار هستند که نگهداری آنها غیر از مسائل مربوط به افزایش عمر آن ، تقریباً صفر است(مگر در محیط هایی با قدرت تخریب بالا ) بعلاوه ویژگیهای آنها به گونه ای است که تمایل بالا به وفق پذیری با شرایط طبیعی متعادل را دارا هستند. این ویژگی در اتوبان ها ، رودها و بازسازیهای دریایی که ایجاد تغییرات پس از نصب لازم است ، اهمیت بالایی پیدا می کند.نصب گابیون پیچیدگی های مهندسی خود را دارد که شرکت سنگتوری با نزدیک ۱۰ سال سابقه مجری تولید انواع گابیون میباشد.

با وجودی که هزینه ساخت گابیون تمام شده تقریبا نصف قیمت یک متر مکعب بتن است ، ولی از سنگ گرانتر است . پایداری این سازه نیز برابر با بتن و بسیار بیشتر از سنگ است . گابیون های بزرگ را می توان با تکه های سنگ بزرگ و طبیعی پر کرده و برای تثبیت جاده ها به کار برد.

کنترل تعادل در تورسنگی چگونه انجام می شود ؟

تورسنگی،سازه های باربری هستند که برای حفظ تعادل به وزنشان اتکا می کنند بنابراین افزایش جرم یکی از روش های افزایش ثبات آنهاست.

با وجودی که دیوارهای تقویت کننده در برابر تکان مقاومت نشان می دهند ، برخی از دیوارهای عمودی و افقی ، همچنان با برتری زیادی نسبت به سایر سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند. تکان ها عمودی و افقی عموماً حاصل فشارهایی در سطح قفس سنگی است. همواره تصور می شود که این فشار به صورت خطی مورب و به یک سوم ارتفاع پایین دیوار وارد می شود. با وجودی که ارتفاع و زاویه این فشار با توجه به فرضیات و تئوری کلاسیک استفاده شده در حل مسئله متفاوت است ولی می توان نتیجه گرفت که این فشار به صورت مایل وارد شده و قابل تجزیه به دو بردار عمودی و افقی نیز میباشد .

محاسبات مربوط به طراحی تورسنگی نیز مانند سایر سازه های باربر انجام می شود و تفاوتی با بقیه ندارند اما در هنگام کنترل پایداری این سازه ها باید مقادیر کافی شناخت مربوط به امنیت سرنگونی و لغزش مربوط به سازه محاسبه و اجرا شود.

نصب دیوار سنگی

در اجرا و نصب گابیون به زیباترین شکل ممکن نمی‌توان سراغ هر شرکتی رفت. به خصوص که این روزها تعداد شرکت‌های مدعی تولید گابیون مقاوم بالا رفته است؛ اما در حقیقت خبری از کیفیت نیست. پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب قطعی، انواع توری گابیون و تورسنگ و طرح‌های اجرا شده آن را توسط شرکتی که قصد دارید با او کار کنید، به خوبی بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید. مشاوره با کارشناسان شرکت سنگتوری می‌تواند ضروری‌ترین نکاتی را که باید از دانستن آن‌ها باخبر شوید، در اختیارتان قرار می‌گذارد و پروسه تصمیم‌گیری را برایتان آسانتر خواهد کرد.

 

نظر شما چیست؟ نظر خودتون را با ما در دیدگاه به اشتراک بگذارید؟
هم اینکه میتونید با مشاوران شرکت سنگتوری (۸۸۷۹۳۳۸۹-۰۲۱ یا ۸۸۷۹۳۶۲۸-۰۲۱) درمورد خرید انواع سنگ و قفس گابیونی و.. تماس بگیرید تا اصولی و حرفه ای راهنماییتون کنن.

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه