گابیون بندی چیست؟

مصالح مورد نیاز برای ساخت دیوار گابیونی

اینکه کدام مواد در نرده یا دیوار گایبونی شما استفاده می‌شوند، در درجه اول به هدف مورد نظر شما بستگی دارد، آیا در حال ساختن دیوار نگهدارنده، حصار بلند یا چیزهای تزئینی‌تر هستید؟

برای استفاده‌های کاربردی‌تر، به موارد سنگین‌تر نیاز خواهید داشت، مواد سخت‌تر و سنگ‌ها یکی از موارد مورد علاقه این نوع استفاده‌ها بوده‌اند.

با این حال، برای استفاده‌های هنری بیشتر می‌توانید از هر آنچه که می‌خواهید استفاده کنید. بعضی از آن‌ها از سنگریزه‌های کوچک‌تر، قطعات کاشی رنگارنگ یا حتی بلوط استفاده می‌کنند تا به ظاهری خاص که در باغ‌شان می‌خواهند، برسند.

اما امروزه بیشتر دیوارها از جنس گالوانیزه، روکش شده و یا از جنس استیل بدون لک با وزن‌های مختلف و قطر متفات است. بهتر است قبل از اقدام به اجرای دیوار گابیونی اهداف خود ز ساخت آن را شخص نمایید. برای مثال: آیا دیوار گابیونی مورد نظر شما برای اهداف زیبایی ساخته می‌شود؟ آیا باید در برابر فرسایش آب مقاومت داشته باشد؟ یا سایر مواردی که قبل از اجرا و ساخت باید به آن ها دقت نمایید.

نیازهای خود را در ذهن داشته باشید و از یک فرد حرفه‌ای بپرسید که چه طرحی با استفاده از چه موادی برای پروژه شما بهتر است. یکی از دلایلی که اجرای دیوار گابیونی را بسیار محبوب می‌نماید این است که شما می‌توانید این دیوارها را در سایزهای متفاوت ایجاد کنید.
همانطور که گفته شد،  دیوار گابیونی گزینه ای مناسب جهت حصار بندی در باغ استفاده می‌شود؛ انواع دیوار گابیونی همچنین می‌تواند به عنوان پایه یا تکیه گاهی برای گیاهان در فضای باز یا حتی محیط اطراف شومینه مورد استفاده قرار گیرد.

باربیکیو گابیونی
باربیکیو گابیونی

مزایای استفاده از دیوار گابیونی چیست؟

انواع دیوار گابیونی به شما این امکان را می‌دهد که از مواد طبیعی مانند: سنگ یا سنگریزه استفاده کنید تا جلوی مصنوعی بودن دیوارهای بتونی یا نرده‌های فلزی را بگیرید.

فراتر از جذابیت و زیبایی شناختی، ساختارهای گابیونی فواید زیادی دارند؛ به طور گسترده‌ای از آن‌ها به عنوان دیوارهایی برای نگه داشتن استفاده می‌شود. جای تعجب نیست که انواع دیوار گابیونی به ویژه در تحمل بارهای سنگین بسیار سخت و خوب هستند.

سیم اطراف مواد بسیار قوی تر از آن است که به نظر می‌رسد و با پشتیبانی مناسب، به عنوان تقویت اصلی سازه در تقابل با فقط یک چارچوب عمل می‌کند. از این گذشته، دیوار گابیونی نیاز به کار اضافی برای یک فونداسیون معمولی ندارد؛ تا زمانی که به درستی نصب شود، دارای یک پایه محکم بوده که وزن سنگین دیوار را کاملاً پشتیبانی می‌کند.

دیوار گابیونی بسیار نفوذ پذیر هستند و ‌به راحتی هوا و آب از میان آن‌ها عبور خواهد کرد. این امر باعث می شود دیوارها از فشار هیدرواستاتیکی که می‌تواند به یکپارچگی دیوارهای دیگر آسیب برساند، جلوگیری کنند. از آنجا که نیروی آب جذب می‌شود و اجازه عبور آن را می‌دهد، به این ترتیب نیز از فرسودگی در مواد جلوگیری می‌شود.

دلیل دیگر محبوبیت انواع دیوار گابیونی در سهولت استفاده است؛ همانطور که گفته شد، بسته به نیاز شما، ممکن است کمی کار مقدماتی لازم باشد تا اطمینان حاصل شود که دیوار گابیونی در برابر وزن سنگین مقاوم است.

گذاشتن یک دیدگاه